Jaka klatka/kojec dla królików? Jak powinna być wyposażona?

Klatka to taki mały azyl dla naszych uszatków ⛺️. Królik nie tylko ma się tam „zmieścić”, ale musi też mieć swobodę ruchu 🤸🤸‍♀️oraz dostęp do wszystkich potrzebnych mu rzeczy, które zapewnią mu godne i komfortowe życie.

Klatka dla królika miniaturowego powinna mieć minimum ⬅️100 cm długości ➡️. Natomiast króliki laboratoryjne, czyli te pod opieką naszej fundacji są wielkości królików hodowlanych ważących ok. 5 kg ❤️. Ze względu na ich duży rozmiar zalecamy trzymać te uszatki w dużym kojcu (o wysokości 100 cm lub zadaszeniu – króliki to niezłe skoczki) lub zdecydować się na chów bezklatkowy 🟢. Klatkę należy trzymać na podłodze, z dala od przeciągów i grzejników (jeśli zimno ciągnie od podłogi podłóż koc/ręcznik/dywanik pod klatkę). Dno może zostać puste albo wyłożone ręcznikiem czy kocem. Są też specjalnie przeznaczone do tego zadania dry bedy czy vet bedy. Królik powinien mieć możliwość swobodnego wychodzenia i wchodzenia do klatki 🚨. Pręciki przy wejściu lepiej zabezpieczyć kawałkiem materiału, aby zapobiec zwichnięciom łapek‼️.

Jeśli zdecydujesz się trzymać królika w klatce lub kojcu, pamiętaj o tym, że nieważne jak duża jest ta przestrzeń i tak królik potrzebuje wybiegów ok. 5h dziennie ⌚️, lecz zachęcamy do wydłużania tego czasu⏱ w miarę możliwości. W końcu chodzi o zdrowie i szczęście naszych podopiecznych ⭐️.
#kuweta. Króliki to inteligentne istoty i szybko uczą się czystości. Dno kuwety powinno być wypełnione żwirkiem drewnianym/ kukurydzianym/ celulozowym niezbrylającym. Żwirek silikonowy po zjedzeniu jest trujący i może przyczynić się do śmierci zwierzęcia! ☠️Jeśli chodzi o kształt kuwety to lepiej sprawdzi się kuweta prostokątna⏹ od trójkątnej, ponieważ jest większa i dzięki temu królik nie będzie miał problemu z trafieniem 💩🚽.

#miski. Królik jako nasz pełnoprawny domownik potrzebuje swojej własnej zastawy 🍽. Najlepiej sprawdzą się miseczki ceramiczne, ponieważ są cięższe i zapobiegają przemieszczaniu (tak króliki bardzo lubią je podrzucać, np. w manifeście 5 min głodu albo nudy). Przydadzą się co najmniej 2️⃣sztuki – na karmę/zioła i wodę.

#paśnik. Siano stanowi 80% króliczego menu, a więc musi mieć też swoje miejsce, w którym będzie mogło pozostać świeże i czyste. Luzem w klatce szybko może się zabrudzić. 🌾

#schronienie. Kolejny ważny element w przestrzeni naszych uszatków, w którym będą mogły się schować, gdy czegoś się przestraszą lub będą chciały w spokoju odpocząć 🏠. Świetnie sprawdzi się tu po prostu pusty tekturowy karton z wycięta dziurą na wejście (upewnij się, że karton nie ma nadruku oraz nie został poddany obróbce chemicznej!). Oczywiście możemy wybrać też domek z drewna czy z siana, który będzie też świetnym miejscem do ścierania ząbków 🦷.

#legowisko. Nie jest to rzecz niezbędna, ale na pewno pożądana. Kto nie lubi wylegiwać na czymś mięciutkim i milusim. Może to być specjalnie przeznaczone legowisko dla królików lub małych psów czy kotów, ale równie dobrze może to być stary kocyk lub nieużywana poduszka 🛏.

#zabawki. Zasada jest prosta. Dobrze wyposaż uszatka w zabawki zanim on zrobi to sam 🧸(a to niekoniecznie może Ci się spodobać…). To bardzo obszerny punkt, a przykładów można mnożyć i mnożyć (ale zawsze pamiętaj o bezpieczeństwie! Jeśli masz wątpliwość co do tego, zapytaj niż stanie się krzywda). Przede wszystkim tunele 🔲– z trawy, tektury, wikliny, materiału czy plastiku – wybór jest duży i na każdą kieszeń. Króliki są urodzone do kopania i przemieszczania się podziemnymi korytarzami 🕳. Ten prosty gadżet na pewno przysporzy im ogrom frajdy. Innym pomysłem są mostki z gałązek, domki, namioty, podesty. Mogą też być to jadalne dla królików gryzaczki (korzenie/gałązki), piłeczki z wikliny/trawy, kule smakule, zabawki interaktywne, maty węchowe, duży karton z sianem czy wiórkami papieru, w którym można kopać i wiele więcej 🤗.

Czego unikać w króliczej klatce?

❌#hamaki. Nie są przystosowane do anatomii królików. Mogą spowodować poważny w konsekwencjach uraz kręgosłupa 🙊.

❌#poidło. Lepiej stosować miseczki, ponieważ jest to naturalniejsza pozycja do pobierania wody 💦.

❌#żwirek na całym dnie klatki. Jest za twardy, ostry. Podrażnia łapy i skoki 😿.

❌#trociny. Pylą, przez co obciążają układ oddechowy. Dodatkowo często powodują alergię i nie są wystarczająco chłonne 👃.

❌#klatka piętrowa – Królik nie jest przystosowany do chodzenia po pochylniach. Na wszelkie przeszkody woli on wskoczyć. W klatkach piętrowych pochylnie są bardzo strome i wąskie. Nie są wystarczająco stabilne, często są śliskie lub klatka jest śliska. Przy wywrotce królik może uszkodzić sobie kręgosłup 😰.

❌Zakazane jest trzymanie królika w akwarium/terrarium/plastikowym pojemniku, ponieważ nie ma tam odpowiedniej cyrkulacji powietrza 🌪. Będzie mu tam duszno i gorąco, a opary moczu mogą okazać się dla niego trujące ☢️.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: