Jak dbać o higienę szczurów?

 
Jak dbać o higienę szczurów? Oto kilka wskazówek!
 
🔵 MYCIE 🔵
Szczury to absolutne czyściochy! Pielęgnują futerka swoje i swoich towarzyszy wielokrotnie w ciągu dnia. Nie ma potrzeby mycia szczurów, chyba, że weterynarz zaleci kąpiel w ramach leczenia.
 
Jeżeli nasz szczur się czymś pobrudzi i nie poradzi sobie sam z wyczyszczeniem się, to możemy pomóc mu zwilżonym wacikiem lub chusteczką, ale nie wkładajmy go całego do wody, aby szczurki się nie przeziębił.
 
“Basenik” z czystą wodą może służyć im natomiast do zabawy i ochłody w upalne dni. Szczurki mogą z niego wyławiać np. smakołyki, przy okazji płucząc łapki i futerko. Poziom wody w takim baseniku powinien przykrywać jedynie łapki, aby szczurki mogły w nim swobodnie stanąć.
 
🔵 CZYSZCZENIE KLATKI 🔵
Zaleca się gruntowne porządki co najmniej raz w tygodniu oraz czyszczenie kuwet co 1-2 dni. Można użyć w tym celu dowolnego, łagodnego detergentu (np. szarego mydła), wody z octem lub specjalnego środka do mycia klatek. Po wszystkim dokładnie wypłucz powierzchnię, aby usunąć pozostałości substancji myjących. Unikaj stosowania silnych środków chemicznych w bezpośrednim otoczeniu szczurów, ponieważ mogą one być szkodliwe dla ich zdrowia. Jeśli konieczne jest zastosowanie neutralizatora zapachów, upewnij się, że jest on bezpieczny dla zwierząt.
 
🔵 MYCIE MISEK I POIDEŁKA 🔵
Nie zapominaj dokładnym myciu poidełka i miseczek. Co jakiś czas warto poddać je także dezynfekcji. Możesz użyć szczoteczek lub patyczków do uszu, żeby doczyścić trudno dostępne miejsca. A resztki jedzenia rozrzucone po klatce? No cóż, to trzeba regularnie sprzątać, żeby nie było zgniłej niespodzianki! 🍽️
 
🔵 HIGIENA WŁAŚCICIELA 🔵
Dokładnie umyj ręce mydłem i wodą przed i po kontakcie z ogonkami. Pamiętaj, że Twoje kosmetyki, a w szczególności perfumy, także mogą transferować na szczurki lub zostać przez nie zlizane podczas zabawy. Dlatego poczekaj, aż Twój skincare dokładnie się wchłonie lub nałóż go dopiero po zakończeniu zabawy