O Nas

Kim jesteśmy?

 

Lab Rescue – Adopcje Zwierząt Laboratoryjnych to fundacja, która nawiązuje współpracę z laboratoriami, aby znaleźć domy dla zwierząt po doświadczeniach. Odbieramy zdrowe zwierzęta, ratując je przed śmiercią, dając im szansę na drugie, lepsze życie.

Jesteśmy jedyną taką fundacją w Polsce! Za granicą powstało kilka podobnych inicjatyw, lecz wyróżniamy się prężnym działaniem. Każdego roku ratujemy ok. 1000 zwierząt przed śmiercią. Do tej pory udało nam się uratować ponad 5000 zwierząt.

Pierwsze zwierzęta (szczury) odebraliśmy w grudniu 2016 r. i przez 3 lata działaliśmy jako oddolna inicjatywa, powoli się rozrastając i rozwijając. We wrześniu 2020 r. zarejestrowaliśmy Lab Rescue jako fundację.

Jako grupa ponad 70 wolontariuszy, poświęcamy swój wolny czas by móc ratować zwierzęta z laboratoriów. Wszyscy w Lab Rescue działają na zasadzie wolontariatu. Nikt z nas nie dostaje wynagrodzenia za wykonywane zadania. Kochamy zwierzęta i działamy dla ich dobra. Chcesz do nas dołączyć? Sprawdź, co robią nasi wolontariusze!

 

Nasza misja

Naszym celem jest ratowanie życia zwierząt po doświadczeniach, poprzez znalezienie im nowych opiekunów oraz zapewnienie im właściwych warunków bytowych i zdrowotnych. Zależy nam również na edukowaniu w temacie odpowiedniej opieki nad gryzoniami i królikami.
 

Czym się zajmujemy?

  • Współpracujemy z laboratoriami, aby znaleźć domy dla zwierząt po doświadczeniach
  • Edukujemy na temat właściwej opieki nad gryzoniami i królikami
  • Pomagamy osobom adoptującym przed, w trakcie i po adopcji
  • Publikujemy treści edukacyjne, opracowujemy poradniki
  • Współpracujemy z środowiskiem naukowym, by mieć realny wpływ na dobrostan i rzeczywistość zwierząt laboratoryjnych

Gdzie działamy?

Nasza siedziba, główne punkty organizacyjne i większość domów tymczasowych znajduje się w Warszawie. Mamy także dom tymczasowy we Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Rybniku. Adopcje odbywają się na terenie całego kraju, a także za granicą. Wysyłamy zwierzęta za pomocą transportów grzecznościowych, więc adopcja z innego miasta nie stanowi problemu.
 

Jaki jest nasz stosunek do laboratoriów?

Współpracujemy z laboratoriami i mamy z nimi dobre relacje oparte na zaufaniu i profesjonalizmie. Nasze działania są legalne i sformalizowane. Nie bojkotujemy laboratoriów, nie jesteśmy wrogiem naukowców. Pomagamy zmieniać rzeczywistość zwierząt laboratoryjnych współpracując ze środowiskiem naukowym.

W debacie o wykorzystywaniu zwierząt w doświadczeniach staramy się być neutralni – zależy nam na dobrych relacjach, aby móc ratować zwierzęta, jednocześnie chcemy żyć w zgodzie z sumieniami części naszych wolontariuszy i osób nas wspierających.

Nasz zespół


 
Statut fundacji Lab Rescue