Ważenie świnki morskiej (kawii domowej)

 
Dlaczego jest to takie ważne?
Często pierwszym objawem, że coś się dzieje ze zdrowiem świnki morskiej jest właśnie UTRATA WAGI. Dlatego nie należy tego bagatelizować i udać się do lekarza weterynarii.
 
Jaka jest prawidłowa waga?
Waga może się różnić w zależności od płci świnki, rasy, wielkości, wieku, ciąży a nawet genów. Przyjmuje się wartość średnią dla dorosłej samicy 700-1100g, a dla samca 900-1300g. Jeżeli Wasze świnki nie mieszczą się w normie, to nie panikujcie, ale skonsultujcie ich wagę z weterynarzem. Jeśli powie, że pora na dietę, to ma rację. Pamiętajcie, że otyłość u świnek, tak jak innych zwierząt, zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia problemów zdrowotnych.
 
Co ile powinno się ważyć świnki?
Świnki należy ważyć raz w tygodniu. Ważne, aby odbywało się to o stałej porze, by móc porównać dane, czyli np. przed wieczornym posiłkiem (świnki będą miały różną wagę przed i po kolacji – tak jak ludzie).
 
Jak ważyć świnkę morską?
Najlepiej na wadze kuchennej – w misce lub transporterku.
 
Co w przypadku, gdy świnka traci na wadze?
Jeżeli obserwujecie spadek wagi u Waszej świnki skontaktujcie się z Waszym weterynarzem. Pamiętajcie, że jednorazowe wahania o ok. 50 g są normalne, zwrócić uwagę należy na utrzymujący się spadek wagi. Gryzonie często “ukrywają” chorobę (to takie zachowanie, które ma zmylić drapieżnika). Regularna kontrola wagi zwiększy szanse na szybsze wykrycie choroby.