Jak to działa?

Jako Lab Rescue nawiązujemy współpracę z laboratoriami, aby znaleźć domy dla zwierząt po doświadczeniach. Duża część badań jest dla zwierząt nieszkodliwa, pozostają po nich zdrowe i nadają się do adopcji, dlatego staramy się odmienić ich los. Laboratoria w przeciwnym razie uśmiercają je, ponieważ nie mają możliwości, by trzymać „niepotrzebne” już zwierzęta.
 
Dowiedz się, jak działa nasza współpraca ze środowiskiem naukowym, by wpływać na poprawę sytuacji zwierząt laboratoryjnych.
 
Czytaj więcej

 

1. Laboratorium zgłasza się do nas z chęcią współpracy. Informuje nas o wszystkich szczegółach dotyczących zwierząt, które nadają się do adopcji. Zwierzęta te przed opuszczeniem laboratorium przechodzą tam kontrolę weterynaryjną. Aktualnie zajmujemy się: szczurami, królikami, myszami i świnkami morskimi, jednak jesteśmy otwarci na współpracę w przypadku innych gatunków. Zwierzęta, dla którch szukamy domów są:

• po doświadczeniach, które nie są dla nich szkodliwe i nie mają wpływu na ich stan zdrowia – pochodzą z grup kontrolnych, testów behawioralnych lub z badań medycznych i farmakologicznych, w których podawane im są np. małe dawki badanej substancji;

• zwierzęta, które wykorzystywane są w celach edykacyjno-badawczych na uniwersytetach

• z nadwyżek hodowlanych, które nie zostają wykorzystane do badań i po prostu nie są “potrzebne”;

 

 


 

2. Jako Lab Rescue szukamy domów dla zwierząt. Każda osoba, która chce adoptować zwierzaka musi przejść procedurę adopcyjną. Nasi wolontariusze zajmują się edukowaniem na temat odpowiedniej opieki nad gryzoniami i królikami oraz tłumaczą, jak zajmować się zwierzakami z laboratoriów. W zakładce Porady można znaleźć podstawowe informacje na temat opieki nad tymi garunkami.

 


 

3. Gdy mamy chętnych na adopcje, odbieramy zwierzęta z laboratoriów i umieszczamy je w naszych domach tymczasowych. Pozostają tam najczęściej przez okres od kilku tygodni do kilku miesięcy. Przechodzą wtedy kwarantannę i w miarę możliwości oswajane są z człowiekiem. Króliki są szczepione oraz kastrowane – ze względów zdrowotnych i behawioralnych. To również okres, w którym zwierzęta nabierają odporności po opuszczeniu sterylnej, laboratoryjnej klatki.

 


 

4. Zwierzak trafia do swojego domu stałego, gdy adoptujący przejdzie cały proces adopcyjny. Labiki są odbierane osobiście z domu tymczasowego lub docierają do nowych domów za pośrednictwem transportów, których dla nich szukamy.

 


 

5. Staramy się utrzymać kontakt z adoptującymi. Pomagamy w rozwiązywaniu problemów po adopcji, a wsród naszych wolontariuszy jest 5 osób, które skończyły kurs behawiorystyki gryzoni i służą adoptującym radą i wsparciem.

 

 

Każdego miesiąca do naszych domów trafia od  kilkudziesięciu do nawet dwustu zwierząt. Jesteśmy w stanie wyżywić i zadbać o wszystkie dzięki Waszemu wsparciu – sprawdź jak nam pomóc.