Klatka i wybieg dla świnki morskiej

 

Decydując się na zwierzaka powinniśmy odpowiednio się zaopatrzyć. Zanim jednak wpadniesz w szał zakupowy, chcielibyśmy Cię ostrzec, żeby kupować rozważnie. Nie wszystko co ma na opakowaniu narysowaną świnkę jest dla niej dobre! Przed pierwszymi zakupami zapoznaj się z niezbędnymi elementy świnkowej wyprawki.

Odpowiednio duża klatka to połowa sukcesu

Im klatka będzie większa tym lepsza. Bezwzględne minimum dla dwóch świnek to 0,7 m² (standardowo 120×60 cm). Natomiast na każdą kolejną świnkę powinniśmy powiększyć powierzchnię o 0,3 m². Rozstaw prętów powinien wynosić do 3 cm.

Standardowe klatki mają dość ograniczoną gamę rozmiarów. Jeżeli chcemy, by klatka była kwadratowa, w kształcie litery L lub większa niż 160x60cm musimy wykorzystać własną kreatywność. Z pomocą przychodzą popularne klatki modułowe, które mogą mieć dowolny kształt. Klatki modułowe (zdjęcia niżej) zwykle nie posiadają dachu, dlatego sprawdzają się dobrze u właścicieli nieposiadających innych zwierząt ani małych dzieci.

Świnki potrzebują klatki, która zapewni im dobrą wentylacje, dlatego akwarium absolutnie NIE wchodzi w grę.

Ściółka

Zasadniczo w przypadku ściółki możemy podzielić ją na dwie główne warstwy:

Warstwy chłonne:
🔸trociny – najczęściej wybierana ściółka. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na ich jakość – powinny być odpylone i niebarwione.
🔸ściółka konopna – alternatywa dla trocin, dobrze chłonie mocz, a jej największą zaletą jest dużo lepsze maskowanie nieprzyjemnych zapachów.
🔸pellet drewniany – nie może być jedynym wypełnieniem klatki. Jest twardy i może być ostry, zaś łapki świnek są bardzo delikatne.
🔸podkłady higieniczne – rozwiązanie bardzo higieniczne, jednak ich stosowanie jako samodzielny podkład wymaga częstego wymieniania, co nie jest ekologiczne. Samodziane stosowanie mat jest zalecane u świnek po zabiegach
weterynaryjnych, z problemami skórnymi oraz w przypadku problemów z układem moczowym.

Warstwy izolujące:
🔹Drybed (Vetbed) – materiałowy dywan, który jest tak zbudowany, aby cały mocz został przepuszczony w dół, aż do warstwy chłonnej. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne dla świnek, lecz kosztowne. Przed zakupem Drybedu warto sprawdzić, czy dany produkt jest oryginalny. Wraz ze spadkiem ceny spada zwykle również jakość produktu.
🔹maty łazienkowe – sprawdzają się u świnek bez tendencji do podgryzania. Maty można prać w niskich temperaturach lub myć ręcznie, jednak trzeba się liczyć z tym, że po jakimś czasie mata będzie wymagała wymiany. Pod matę warto stosować dodatkową warstwę chłonną.

W formie samodzielnego podłoża NIE stosujemy podłoża zbrylającego, drewnianego i silikonowego. Może być ono stosowane jako warstwa chłonna pod Drybed, jednak należy dobrze go zabezpieczyć na brzegach, gdyż zawsze istnieje ryzyko, że świnka wejdzie pod niego. Jako podłoża dla świnek NIE stosujemy również słomy, gazet, kamyków, ściółek barwionych i zapachowych.

Zagospodarowanie klatki

Zagospodarowanie klatki również gra istotną rolę. Na nic zda się nam duża klatka, jeśli w środku damy za dużo mebelków i paśników, które ograniczą swobodne poruszanie się. Oto niezbędne elementy, które powinny znaleźć się w klatce naszych pupili:

🔸miska – najczęściej właściciele świnek wykorzystują miski ceramiczne, ze względu na dobrą stabilność. Ważne jest, by rozmiar był odpowiedni do wielkości świnki oraz by brzegi nie były zbyt wysokie.
🔸poidełko na wodę – zasadniczo wystarczy jedno o pojemności 250-500 ml. Dopiero, gdy w klatce jest >3 świnki należy rozważyć kupno dodatkowych poidełek. Pamiętaj o regularnej wymianie wody i czyszczeniu pojnika (zarówno zbiorniczka, jak i wnętrza rurki, w której mogą rozwijać się glony).
🔸paśnik – istnieje wiele rodzajów i typów, najważniejsze jest jednak, by paśnik był bezpieczny, dlatego sprawdź, czy głowa świnki nie utknie w środku lub czy świnka nie wskoczy do niego i się nie zaklinuje.
🔸domki – mogą być drewniane, polarkowe, materiałowe, jak i plastikowe. Każdy materiał ma swoje plusy i minusy. Drewniane nie są odporne na mocz. Plastikowe są łatwe do mycia, ale wentylacja w środku nie jest zbyt dobra. Polarkowe można wrzucić do pralki… W momencie kupowania domków zwróć uwagę na ich wielkość. Świnka musi swobodnie się w nim poruszać, ale w klatce również musi zostać przestrzeń do swobodnego biegania. Zwróć również uwagę, aby w domku nie było okienek, w których mogłaby zaklinować się głowa świnki. Ilość domków powinna odpowiadać ilości świnek, tak by każda miała swoją przestrzeń.

Większość świnek żyje w klatkach o minimalnych rozmiarach, dlatego obowiązkowo powinny mieć organizowane wybiegi dla spożytkowania nadmiaru energii. Polecamy rozpocząć wybiegi dopiero w momencie, gdy świnka będzie swobodnie poruszać się po klatce w naszej obecności.

Wybieg w domu

🔹Zabezpiecz opuszczanie i wracanie do klatki. Pamiętaj o odpowiednich schodkach, które będą bezpieczne dla łapek świnki oraz o możliwie dużym kącie nachylenia.
🔹Odizoluj świnki od innych zwierząt. Nawet, gdy jesteś „pewny” zachowania swojego pieska, kotka lub innego pupila, pamiętaj, że jest to drapieżnik.
🔹Zabezpiecz teren wybiegu. Usuń kable i niebezpieczne przedmioty, które świnka mogłaby zniszczyć lub zjeść (np. trujące rośliny) oraz zabezpiecz miejsca, do których świnka nie powinna wchodzić.
🔹Zadbaj o przyjazną dla łapek powierzchnię. Na panelach, kafelkach czy linoleum warto rozłożyć kocyk lub inny materiał. Zwróć również uwagę na temperaturę podłogi.
🔹Dodaj atrakcje. Jeżeli teren wybiegu jest już bezpieczny możesz dodać do niego różne zabawki, np. tunele, kule smakule, maty węchowe.

 

Wybieg na podwórku

Nie każdy decyduje się na organizowanie wybiegów dla świnek na świeżym powietrzu. I słusznie! Jeżeli nie mamy odpowiednich warunków lepiej na taki wybieg się nie decydować.

W naszych warunkach klimatycznych najszybciej świnki możemy dać na trawkę mniej więcej w czerwcu. Zanim jednak postawisz świnki na ziemi, stań na niej bosymi stopami na dłuższą chwile i sprawdź, czy gleba jest wystarczająco ciepła i sucha.

Na podwórku świnki powinny przebywać tylko w zabezpieczonym wybiegu. Nie wychodzimy ze świnką na smyczy ani nie puszczamy jej luzem! Świnki muszą mieć zapewnione schronienie przed słońcem. Zadbaj o to, by były całkowicie odizolowane od drapieżników. No i najważniejsze: miej je cały czas na oku.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj nasz Poradnik. Znajdziesz w nim szczegółowe informacje o świnkach morskich i opiece nad nimi. Kliknij »TUTAJ«