Linienie u królika

 
Futro unosi się w powietrzu, ubrania opiekuna są “włochate” , a w śniadaniu znajdujesz trochę sierści? To oznacza jedno – LINIENIE.
 
Dlaczego wyczesywać?
Uszaci zmieniają sierść aż 4 razy w roku. W tym czasie należy wyjątkowo zadbać o ich futerko. Czesanie królika w okresie linienia jest bardzo ważne. Podczas dbania o higienę wylizują sobie futerko, a w tym okresie może doprowadzić to do niebezpiecznego dla życia i zdrowia zatkania przewodu pokarmowego!
 
Czym wyczesywać?
Dobrze sprawdzą się w tym zadaniu gumowe szczotki, które są najbezpieczniejsze i najdelikatniejsze dla skóry. Drugą możliwością są furminatory, które znacznie skuteczniej wyczesują sierść, jednak zbyt mocne lub częste używanie ich może skończyć się podrażnieniami skóry, dlatego warto ich używać z rozwagą i ostrożnością. Gdy królik jest wyjątkowo dyskutujący, to warto skorzystać z pomocy króliczego groomera.
 
Jak bezpiecznie wyczesywać?
Najlepiej czesać królika na podłodze, by czuł się stabilnie i bezpiecznie (króliki nie lubią być brane na ręce!) oraz aby podczas ewentualnych prób ucieczki przed szczotką nie doznał kontuzji. Przy zbuntowanym króliku korzystajcie z pomocy drugiej osoby, aby potrzymała Wam podopiecznego. Warto mieć także w zanadrzu ulubione smaczki, które mogą pomóc utrzymać królika w jednym miejscu oraz budować pozytywne skojarzenia ze “strasznym” czesaniem.