Choroby królików

Opieka nad królikiem wiąże się nie tylko z przyjemnością, ale też obowiązkami. Jednym z nich są regularne wizyty u weterynarza i dbanie o zdrowie swojego podopiecznego. Warto wiedzieć, jakie choroby mogą wystąpić u królików, aby w razie potrzeby jak najszybciej udać się po pomoc. Podpowiemy Ci, jak prawidłowo dbać o zdrowie królika!

Choroby królików – kiedy udać się do weterynarza?

Gdy nasz podopieczny będzie sygnalizować niepokojące objawy, to należy jak najszybciej udać się z nim na wizytę weterynaryjną. Królikami zajmują się weterynarze, którzy specjalizują się w leczeniu zajęczaków. Warto podczas pierwszej konsultacji zapytać lekarza o badania profilaktyczne, ich częstotliwość i o to, jak dbać o królika. Króliki często nie dają wprost znać, że są chore, więc należy co kilka miesięcy monitorować ich stan zdrowia u specjalisty. Opieka nad królikiem to duża odpowiedzialność i zapewnienie mu odpowiedniego leczenia to nasz obowiązek.

Jakie choroby królików spotykamy najczęściej?

Problemy stomatologiczne

Królikom rosną zęby całe życie. Siano, gałązki i korzenie pomagają ścierać zęby. Mimo wszystko należy co kilka miesięcy je kontrolować. Niepokojącymi oznakami mogą być stale widoczne ząbki (przerośnięte), przyjmowanie pokarmu w bardzo małej ilości, zgrzytanie, ślinienie, łzawienie, ospałość. Nieudzielenie opieki weterynaryjnej podczas zauważenia problemów z zębami, a w szczególności nieprzyjmowaniem pokarmu, może mieć niebezpieczne i trwałe konsekwencje. 

Kokcydioza

Ta choroba najczęściej atakuje jelita lub wątrobę królików. Jest powodowana przez pasożyty i jest zaraźliwa, więc konieczne jest zbadanie całego stada i odizolowanie chorego królika od towarzyszy. Należy często przeprowadzać dezynfekcję pomieszczeń, w których przebywa chory podopieczny i robić badania kontrolne kału. Jeśli zauważysz spadek wagi, mniejsze zainteresowanie jedzeniem, osłabienie, ospałość, a nawet biegunkę, to konieczne jest jak najszybsze udzielenie pomocy weterynaryjnej. W najgorszym przypadku choroba ta może skończyć się dla królika śmiercią, dlatego ważna jest reakcja od razu, gdy tylko dostrzeżesz niepokojące objawy.

Encefalitozoonoza (EC)

Jest chorobą pasożytniczą. Atakuje wiele narządów, szczególnie układ nerwowy, oczy, nerki. W postaci nerwowej rozwija się kręcz szyi, zawroty głowy, zaburzenia równowagi. W postaci nerkowej długo może nie być objawów. Potem pojawia się częstomocz, wzmożone pragnienie, osad, kamienie w nerkach. Ostatecznie rozwija się niewydolność nerek. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową, oddechową lub przez łożysko matki.

Katar

Katar można rozpoznać po wydzielinie z nosa. Wydzielina może być biała lub przybierać inną barwę. Konsystencja zwykle jest gęsta. Zwierzę wtedy często kicha, chrząka, ma trudności z oddychaniem. Może mieć również załzawione i czerwone oczy. Należy szybko wdrożyć leczenie, przy którym mogą być potrzebne antybiotyki, leki przeciwzapalne i inhalacje.

Zatkania

Króliki mają bardzo wrażliwy układ pokarmowy. Warto więc wiedzieć, co powinny, a czego nie powinny jeść. Ważne są również proporcje składników pokarmowych. Zatkania są bardzo częstą dolegliwością. Jeśli zauważycie, że królik znacznie mniej je lub nie je wcale, ma bobki połączone sierścią, małe lub wcale, twardy brzuszek, temperaturę, a do tego leży „na kurkę”, to znak, że trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza weterynarii! Zator w układzie pokarmowym może rozszerzyć ściany żołądka, co w najgorszym przypadku skończy się śmiercią. Aby zapobiec zatkaniu, konieczne jest regularne czesanie królików, zapewnienie stałego dostępu do siana i długich wybiegów.

Myksomatoza

Myksomatoza to niebezpieczna dla królików choroba, która jest przenoszona zazwyczaj przez kleszcze, komary i pchły. Powoduje przede wszystkim pojawienie się guzków, obrzęku i „bąbli” w okolicy nosa, oczu i uszu. Dochodzi do rozwoju zakażeń układu oddechowego. Pojawia się duszność. Ważna jest przede wszystkim profilaktyka – na tę chorobę są szczepionki. Choroba pojawia się najczęściej w okresie letnim. Jeśli Twój podopieczny jest jeszcze przed szczepieniem, to warto zabezpieczyć okna, by do domu nie dostały się owady.

Jak dbać o królika?

Opieka nad królikiem zobowiązuje nas do tego, aby zapewniać podopiecznym regularne kontrole weterynaryjne, badania profilaktyczne, szczepienia. Przede wszystkim musimy również od razu reagować na niepokojące sygnały, bo często liczy się w takich sytuacjach czas! Warto obserwować apetyt, stan bobków, ospałość, zmiany skórne, wypływ wydzielin. Dla zachowania dobrego zdrowia ważna jest również odpowiednia dieta, która często jest w stanie zapobiec wielu problemom trawiennym czy stomatologicznym.

 

Fundację Lab Rescue wspiera w kwestiach merytorycznych Behawiorystka Królików Sylwia Rogowska, będąca także domem tymczasowym dla laboratoryjnych królików:slightly_smiling_face::rabbit: