Co jedzą króliki?

Zdrowa dieta jest bardzo istotna ze względu na utrzymanie królika w jak najlepszym zdrowiu. Jest wiele mitów na temat żywienia tego gatunku, jak i mnóstwo pułapek, które czyhają na nas w sklepach zoologicznych. Z artykułu dowiesz się, jak wygląda prawidłowe żywienie królików, aby zapewnić im zdrowie i dobre samopoczucie.

Żywienie królika – uwaga na sklepowe karmy!

Jeśli jesteś początkującym opiekunem królika, być może Twoją pierwszą myślą będzie udanie się po karmę do najbliższego sklepu zoologicznego. Niestety, oferowane są tam często apetycznie wyglądające, lecz niezdrowe smakołyki. Wynika to przede wszystkim z tego, że wiedza na temat tego, co je królik była i jest czerpana z niewłaściwego źródła. 

Najczęściej informacje te podają hodowcy, dla których liczy się szybkie przybranie na wadze zwierzęcia, bez uwzględnienia skutków zdrowotnych. Ponadto króliki były zaliczane kiedyś do gryzoni, których żywienie jest odmienne i stąd również wynikają nieprawdziwe informacje. Należy więc uważnie przyglądać się karmom oferowanym w sklepach i wybierać mądrze.

 

Co jedzą króliki? Siano to podstawa!

Najważniejsze w diecie królików jest siano, które powinno stanowić aż 70% ich pożywienia w ciągu dnia. Muszą mieć do niego stały dostęp w paśniku. Odgrywa ono kluczową rolę w procesie trawienia i odpowiedniego ścierania ząbków. Króliki mają własne preferencje kulinarne, więc warto spróbować różnych rodzajów siana, by sprawdzić, które najbardziej przypadnie im do gustu.

 

Woda – niezbędna w żywieniu królika

Jest obowiązkowa w diecie królika i musi on mieć do niej stały dostęp, tak samo jak do siana. Najlepiej wybrać ciężką miseczkę zamiast poidełka, ponieważ jest łatwiejsza w utrzymaniu czystości. Picie z niej jest bardziej komfortowe, co wpływa na to, że królik wypije większą ilość wody; a co za tym idzie – będzie bardziej nawodniony. Odpowiednia będzie woda źródlana, przefiltrowana lub z kranu.

 

Zioła w diecie królika

Zioła są bardzo ważnym elementem żywienia królika. Należy podawać je codziennie, ponieważ dzięki nim dieta jest bogata, urozmaicona i dostarcza niezbędnych składników odżywczych. Możemy wybrać gotową mieszankę ziół lub odpowiednio skomponować ją samodzielnie  .

Co wchodzi w skład mieszanek ziołowych, które chętnie jedzą króliki? Najważniejsze rośliny to: babka lancetowata i szerokolistna, mniszek lekarski, liście brzozy, malin, melisy i skrzypu. Do mieszanki powinniśmy dodać w mniejszej ilości stokrotki, liście truskawek, porzeczki, borówki oraz zioła, takie jak pokrzywa, ziele kukurydzy, krwawnik, jeżówki czy mięta.

 

Karma w żywieniu królika

Granulatów do wyboru mamy wiele, ale jak wybrać odpowiedni? Nie będzie to łatwa sprawa, bo wiele z nich jest dla królików jak fast food, czyli nic dobrego nie wnosi, a jedynie szkodzi. W przypadku królików źle dobrany pokarm prowadzi do problemów z jelitami i zębami. 

Skład karmy, którą je królik, powinien być roślinny, bezzbożowy, bogaty w siano i zioła. Odpowiednie składniki analityczne wyglądają następująco: białko 12-15%, tłuszcz do 3%, zawartość włókna to minimum 20%. Króliki bardzo lubią taki przysmak, lecz powinniśmy podawać go w małej ilości według zaleceń producenta (zbyt duża ilość prowadzi do otyłości) lub wcale, jeśli podopieczny ma odpowiednio zbilansowaną dietę.

 

Gałęzie i korzenie

Gałązki i korzenie są tym, co sprawia królikom wiele radości podczas jedzenia, ale też gryzienia i podrzucania. Są również bardzo pomocne przy ścieraniu zębów. Możemy zaserwować im między innymi gałęzie maliny, jabłoni, gruszy, wierzby, lipy czy brzozy. Przepysznym smaczkiem będą również korzenie topinamburu czy mniszka.

 

Co jeszcze jedzą króliki? Warzywa i owoce

Dla uszaków to prawdziwa uczta, ale jednak warto podkreślić, że nie mogą być podawane w dużej ilości. Możemy serwować je podopiecznym 3 razy w tygodniu. Może to być kilka gałązek zieleniny, po 3-4 plasterki warzyw i mały plasterek owocu (nie mogą być podawane w całości!). Wprowadzamy je stopniowo od 4. miesiąca życia. Warzywa, które będą odpowiednie dla królika to między innymi natka pietruszki, koperek, cykoria, papryka, ogórek, sałata rzymska, marchewka, pietruszka, seler, burak. Przykładowe owoce to jabłko, banan, gruszka, maliny, truskawki.

 

Nasiona w żywieniu królika

Mimo tego, że bardzo smakują i ich dodatek do diety pomaga dbać o zdrowie, to również musimy podawać je z umiarem. Warto podać do miseczki porannego śniadania pół łyżeczki siemienia lnianego raz w tygodniu. Jest ono pomocne w procesie trawienia i zapobiega zatkaniu przewodu pokarmowego. Dla zdrowej wątroby i nerek możemy dodać łyżeczkę ostropestu.

 

Co szkodzi królikowi?

Warto wiedzieć, że niektóre pokarmy powinniśmy z diety królika wykluczyć, ponieważ mogą prowadzić do chorób, są toksyczne czy trujące. Bardzo popularnym, lecz bardzo szkodliwym posiłkiem dla królików jest chleb, który wbrew znanemu mitowi nie ściera zębów, a szkodzi króliczym jelitom. Nie podajemy również naszego jedzenia, takiego jak słodycze, chipsy, przetworzona żywność czy resztki z obiadu. 

Osoby, które nie wiedzą, co jedzą króliki, mogą skusić się też na zakup niezdrowych produktów ze sklepów zoologicznych. Zawierają one między innymi zboża, kukurydzę, rośliny strączkowe, ziemniaki, warzywa cebulaste, skrobię, orzechy czy składniki pochodzenia zwierzęcego. Przykładem są kolby, ciasteczka, kolorowe karmy (warto zwracać uwagę na składy), dropsy. Takie przysmaki prowadzą do otyłości, problemów trawiennych i stomatologicznych. Wapienka, które niestety można dostać w większości sklepów zoologicznych, nie nadają się dla jakiegokolwiek gatunku i bardzo szkodzą nerkom.

Dla każdego gatunku dieta jest podstawą dobrego zdrowia, więc naszym obowiązkiem jako opiekunów jest zapewnienie, by była jak najlepsza. Warto zasięgnąć porad o odpowiednim żywieniu królika już podczas pierwszej wizyty u  lekarza weterynarii, który specjalizuje się w leczeniu tych zajęczaków.

Przeczytaj więcej o tym, jak dbać o zdrowie królika.