Klatka dla królika – jaka będzie najlepsza?

Kiedy organizujemy pierwsze akcesoria dla królika, to zawsze myślimy o jego własnym kącie. Warto, by był jak najbardziej komfortowy i dobrze przygotowany. Mamy do wyboru klatki dla królika, kojce, kennele lub zorganizowanie miejsca na wolnym wybiegu. Z artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas zakupów.

 

Klatka, kojec, kennel czy wybieg – co jest najlepsze dla królika?

Dla jednego królika w typie miniaturki minimalny rozmiar klatki wynosi 100×50 cm. Jeśli takich podopiecznych będzie więcej, to warto pomyśleć o większej klatce lub kojcu.

Gdy jednak pociechy ważą więcej niż 3 kilogramy – klatka nie będzie dobrym lokum. Lepszy będzie kojec lub kennel o wymiarach co najmniej 100×100 cm. Ważne jest, by takie miejsce miało sufit, który zapobiegnie się wypadkom podczas wyskakiwania z kojca lub kennelu. Może być nim na przykład siatka czy koc, jeśli producent nie dodał go do kompletu.

Najbardziej komfortowy będzie wolny wybieg. Przy organizacji miejsca, w którym będzie królik, konieczne jest zabezpieczenie kabli, które mogą zostać przegryzione. Osłonki są dostępne w sklepach elektrycznych. To samo tyczy się roślin doniczkowych, które mogą być toksyczne dla królików. 

Co powinno znaleźć się w klatce, kojcu lub kennelu dla królika?

 

Miski w klatce dla królika

Będą przydatne do picia wody i serwowania posiłków. Najlepiej wybrać cięższe, jak i z zaokrąglonymi brzegami. Mogą być na przykład kamienne, ceramiczne czy szklane. Ich pojemność powinna wynosić co najmniej 600 ml. 

Kryjówka

W klatce lub kojcu dla królika musi być też miejsce, w którym zwierzę może się schować, gdy tego potrzebuje. Do wyboru mamy materiałowe, drewniane, kartonowe lub plastikowe domki. 

Klatka dla królika – jaką kuwetę wybrać?

Jej rozmiar powinien być dostosowany do wielkości królika. Wsypujemy do niej drewniany pellet. Dla większych królików sprawdzą się prostokątne kocie kuwety, a dla mniejszych mogą być narożne. Ciekawą propozycją są kuwety przesiewowe, które pozwalają zachować czyste łapki. Dzięki nim nogi królika nie stykają się bezpośrednio z moczem. Można również samodzielnie przyciąć kratkę lub matę do zlewu i odpowiednio ją umieścić na wsypanym do kuwety pellecie.

Kocyk w klatce 

Nie każdy królik będzie akceptował miękkie podłoże do odpoczynku, więc trzeba sprawdzić preferencje podopiecznego. Nawet jeśli będzie wolał spać na twardej powierzchni, to zabawa kocykiem może sprawić mu dużo frajdy. 

Paśnik

Klatka lub kojec dla królika musi też zostać wyposażony w paśnik. Jest on bardzo ważny, jeśli chodzi o zapewnienie stałego dostępu do siana. Możemy wybrać paśnik materiałowy, plastikowy lub metalowy. 

Zabawki 

Dla urozmaicenia czasu świetna będzie kula smakula, do której włożysz ulubione smaczki. Mogą to być również:, kula sianula wykonana z siana, papierowe rolki wypełnione siankiem czy nawet wiklinowe piłki.

Właściwie zorganizowane miejsce dla królika sprawia, że czuje się on komfortowo. Musi mieć odpowiednią przestrzeń do poruszania się i zabawy. W sklepach jest coraz więcej propozycji organizacji takiego kącika, który można dopasować do swoich warunków mieszkaniowych.