Królik domowy – co warto o nim wiedzieć?

Przed adopcją królika należy zasięgnąć wiedzy na temat opieki i potrzebach gatunku. Przyszli opiekunowie często szukają wiarygodnych informacji na temat królika domowego na stronach fundacji, blogach czy już podczas rozmowy przedadopcyjnej. Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami, aby przygotować się na przygarnięcie królika!

 

Ogólne informacje o królikach 

 

Króliki to zwierzęta stadne

Króliki są stadne i warto mieć to na uwadze podczas adopcji pierwszego podopiecznego. Zaprzyjaźnić możecie je samodzielnie lub skorzystać
z pomocy behawiorysty czy lekarza weterynarii. To pewne, że zakochacie się w widoku dwóch królików, które okazują sobie miłość! Śpią razem przytulone, wzajemnie się myją, spędzają razem czas podczas chrupania porannego śniadania. Samotny królik domowy nie będzie tak szczęśliwy, jak ten, który będzie miał towarzysza u boku. Zdecydowanie wolą towarzystwo swojego gatunku niż człowieka.
]

 

Żywienie królika domowego

Niestety, ale trudno jest wyszukać wiarygodnych informacji na temat żywienia królika. Wiedza ta czerpana jest głównie z hodowli, gdzie priorytetem jest jak najszybsze przybranie na wadze zwierzęcia. Mimo wszystko dieta królika nie jest taka skomplikowana! 70% pokarmu powinno stanowić siano, później zioła i bezzbożowy granulat według zaleceń producenta. Dobrym dodatkiem będą gałązki czy nasiona. Od czasu do czasu możemy poczęstować podopiecznego warzywami lub owocami w niewielkiej ilości. Szczególnie uwielbiane są natki pietruszki, koperek, cykoria.

 

Aktywność królików

Króliki to zwierzęta bardzo ruchliwe. Uwielbiają biegać, bawić się, skakać, kopać. Dla ich komfortu potrzebują dużo przestrzeni do aktywności. Doświadczeni opiekunowie na pewno to znają, gdy w nocy, zamiast móc pospać, słyszą, jak królik biega, podrzuca przedmioty, robi przemeblowanie czy wpada na inne ciekawe pomysły. Są one zdecydowanie najbardziej aktywne o tej porze.

 

Królik domowy – zdrowie

Te zwierzęta często nie sygnalizują swoich chorób. Warto o tym wiedzieć, jeśli mamy je pod opieką. Należy chodzić na wizyty kontrolne co kilka miesięcy, by lekarz weterynarii na wczesnym etapie mógł wykryć niepokojące zmiany. Raz na rok obligatoryjne są szczepienia, badania krwi i kału. Dodatkowo warto robić kontrolne USG i przeglądy stomatologiczne. Częstymi chorobami u tego gatunku są problemy z układem trawiennym, więc warto od początku zadbać o prawidłową dietę. 

 

Ile żyje królik domowy?

Królik żyje do około 10 lat. To jaki wiek osiągnie królik domowy, przede wszystkim zależy od tego, jak się o niego zadba. Dla jego komfortu i zdrowia potrzebne są regularne wizyty weterynaryjne, zdrowe posiłki i stały dostęp do wody, długie wybiegi i dobre samopoczucie.  

 

Czy królik domowy to zwierzę dla Ciebie? 

Adopcja królika to wielka odpowiedzialność. Decydując się na to, musisz zapewnić mu odpowiednie warunki, które będą wpływać na jego zdrowie i samopoczucie. Króliki potrzebują dużo przestrzeni, by spełniać gatunkową potrzebę biegania. Są to naprawdę aktywne zwierzęta. Mimo tego, że okazują miłość, uwielbiają się bawić i psocić. Warto mieć więc na uwadze to, że królik może niszczyć meble czy inne przedmioty. Konieczne jest zabezpieczenie kabli, kosza na śmieci czy roślin doniczkowych. 

Trudno przewidzieć, jaki charakter będzie miał królik domowy. Może zachowywać się władczo i dyktować warunki lub być spokojny i przyjacielski. Rodzice powinni zachować szczególną czujność, podczas spędzania czasu dziecka ze zwierzęciem. Króliki domowe są bardzo delikatne, płochliwe i nie znoszą, gdy bierze się je na ręce. Podczas strachu czy bólu mogą okazywać agresję. 

 

Dlaczego warto adoptować królika?

Adopcja królika zdecydowanie odmienia życie! Zarówno adoptującego, jak i adoptowanego. Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż przemiana królika ze strachliwego do szczęśliwego! Królik będzie na pewno potrzebował na początku czasu, aby przekonać się, że jest bezpieczny i może zaufać ludziom. Cierpliwość, zrozumienie i okazanie ciepła przez opiekuna odpłaci się obu stronom. 

Warto zdecydować się na adopcję królika, a nie na kupno. Hodowle i sklepy zoologiczne mają często okrutne praktyki wobec zwierząt. Samiczki wbrew własnej woli muszą donosić wiele ciąż. Często trzymane są w złych warunkach, gdzie nie mogą spełniać swoich gatunkowych potrzeb, są źle karmione czy bez odpowiedniej opieki weterynaryjnej. Zwierzęta, które chorują przed zakupem, najczęściej są uśmiercane. To dzięki adopcjom macie wpływ na realne ograniczenie bezdomności zwierząt i nie wspieracie hodowli, gdzie zwierzęta są traktowane jak towar. 

 

Dlaczego warto adoptować królika z Lab Rescue?

Nasza fundacja ratuje zwierzęta, które przechodzą testy w laboratoriach. Zamiast uśmiercania po eksperymentach, znajdowane są im domy, dzięki którym mogą przekonać się do tego, że człowiek potrafi być dobry. Macie szansę dać komuś nowe życie! Z pewnością na to zasługują. Nasi wolontariusze odpowiedzą na wszelkie pytania i będą służyć wsparciem.

Zwierzęta przed trafieniem do domów są kastrowane i przebadane. Podczas swojego życia przechodziły nieinwazyjne doświadczenia medyczne. 

Dzięki domom tymczasowym i adopcjom jesteśmy w stanie ratować kolejne zwierzęta!

Zapoznaj się z informacjami o adopcjach na stronie: labrescue.pl/do-adopcji.