Lokum dla myszoskoczków

 
Zastanawiasz się jak przygotować nowe lokum dla Twoich myszoskoczków? Podpowiemy, czego nie może w nim zabraknąć.
 
Najodpowiedniejszym lokum dla myszoskoczów będzie akwarium. Za minimalne wymiary zbiornika przy dwóch myszoskoczkach uznaje się 80x40cm, koniecznie zabezpieczone od góry siatką!
 

Dlaczego akwarium a nie klatka?

 
Wybór akwarium zamiast klatki zabezpiecza zwierzęta przed przeciągami i uniemożliwia nieporadne wspinanie się po prętach, często kończące się upadkiem i urazem. Myszoskoczki nie są tak sprawnymi wspinaczami jak myszy czy szczury. Podobnie jak chomiki są zwierzętami naziemnymi.
 

Jakie podłoże będzie odpowiednie?

 
W naturze myszoskoczki zamieszkują tereny pustynne w samodzielnie wykopanych systemach podziemnych tuneli. Urządzając akwarium najważniejszym elementem jego wyposażenia będzie gruba warstwa ściółki (min. 15cm), która umożliwi im realizację ich naturalnego behawioru. Najlepiej sprawdza się wymieszana z siankiem (dla podparcia konstrukcji norek) ściółka lniana, konopna lub dobrej jakości odpylone (!) trociny. Dodatkowo możemy wzbogacić teren o podarte na paski chusteczki, które mogą zostać wykorzystane do wyściełania gniazda.
 

Co jeszcze powinno znaleźć się w myszoskoczkowym lokum?

 
🔹miseczka na pokarm – najlepiej ciężka, ceramiczna, odporna na wywrócenie
🔹poidełko – dla 2 myszoskoczków wystarczą poidełka o pojemności <100ml,
🔹domki – drewniane lub z sianka (odradzamy domów plastikowych, dlatego że stają się one częstą ofiarą myszoskoczkowych ząbków)
🔹tunele – drewniane lub z rolki po papierze toaletowym
🔹gryzaki – naturalne gałęzie lub drewniane zabawki,
🔹kołowrotek – min. 28cm średnicy, otwarte z przodu wykonane z drewna lub sklejki (podobnie jak w przypadku domków odradzamy plastikowych kołowrotków, jak również tych metalowych, które mogą zrobić krzywdę przez tzw. “efekt nożyc”)