Myszy

Już jest! Długo wyczekiwane kompendium wiedzy na temat myszy! Kliknij tutaj

Mysz jest gryzoniem nocnym o norująco-eksploracyjnej naturze. Na otwartych przestrzeniach może czuć się zagrożona, więc preferuje przebywanie w gniazdach, norkach i różnego rodzaju kryjówkach. Zwierzęta te tworzą złożone struktury społeczne składające się w warunkach naturalnych z samca i kilku samic. Samce myszy są bardzo terytorialne, a ich walki często kończą się poważnymi ranami lub nawet śmiercią, dlatego w warunkach domowych odradza się trzymania kilku samców w jednej klatce. Samca możemy połączyć z samiczkami jeżeli jest wykastrowany lub z innymi kastratami. Myszy mogą mieszkać dwójkami, a jeszcze bardziej polecamy grupy od 3 myszek w górę, wtedy tworzą już takie prawdziwe stado, w którym najlepiej się czują.

Klatka

Klatka musi przede wszystkim posiadać odpowiednie wymiary, ponieważ zbyt mała może wpłynąć na zdrowie nie tylko fizyczne, ale i psychiczne zwierzaka. Mysz może stać się agresywna, sfrustrowana lub przejawiać szereg innych problemów behawioralnych, a oswojenie jej będzie graniczyło z cudem. Pamiętajmy, że myszka, tak jak każde inne zwierzę trzymane w klatce, powinna być wypuszczana na przygotowany przez nas wybieg np. na stole, łóżku. Jest to ważne, ponieważ zwierzęta potrzebują możliwości wybiegania się na większej przestrzeni (urozmaiconej zabawkami), nie mogą całego życia spędzić w klatce. Wybieg musi być zabezpieczony, tak by myszka nie pogryzła czegoś niebezpiecznego (np. kable, trujące rośliny) lub nie weszła w jakiś zakamarek.

Minimalne wymiary klatki (szerokość x długość) względem ilości osobników:
Istnieje wiele rodzajów klatek, nawet takich, które stworzone są specjalnie z myślą o myszkach. Najlepszym wyborem może być np. Tommy Mouse lub Charlie Mouse, która nie tylko jest odpowiednich rozmiarów, ale też posiada odpowiednie odstępy między kratkami – 0,6 cm. Jeśli klatka natomiast posiada zbyt duży odstęp między prętami, będzie wymagała zabezpieczenia za pomocą metalowej siatki ogrodowej, co uniemożliwi myszkom ucieczkę.

Ściółka

Dobrej jakości ściółka jest bardzo ważna. Należy wybrać taką, która będzie odpylona i nie będzie podrażniała wrażliwych nozdrzy myszki, a co za tym idzie, nie będzie powodowała problemów układu oddechowego – najlepiej sprawdza się ściółka lniana lub odpylone trociny. Trzeba pamiętać o tym, że myszki to zwierzęta, których naturalnym i bardzo istotnym zachowaniem jest kopanie norek i robienie gniazdek, dlatego ilość ściółki musi być taka, żeby umożliwiała zwierzakom swobodne zakopywanie się. Bardzo ważne jest także zapewnienie w klatce materiału do budowania gniazda, czyli np. sianka, czy chusteczek.

Żywienie

Dobra karma to taka, która jest odpowiednio zbilansowana i zawiera wszystkie potrzebne myszkom składniki, wraz z białkiem zwierzęcym. Nie zawiera także barwionych chrupek czy granulatu, a jedynie ziarno w czystej postaci. Takimi karmami są np. Mixerama, JR Farm, Futterparadies lub Gryzonie w kokonie.
Co możemy dawać myszce:
Czego NIE podawać myszce:

Zabawki i akcesoria

Odpowiedni kołowrotek powinien mieć średnicę minimum 20cm. Zbyt mały kołowrotek powoduje, że podczas biegania kręgosłup myszki układa się w nieprawidłowy sposób, co powoduje bolesne zwyrodnienia kręgosłupa oraz stawów. Ważna jest nie tylko odpowiednia średnica kołowrotka, ale i jego budowa. Kołowrotki siatkowane lub kratowane, stojące na podparciu są złym wyborem. Nie dość, że mogą powodować skaleczenia, odgniecenia, czy skręcenia łapek, posiadają dodatkowo efekt tzw. „nożyc” i mogą uszkodzić lub odciąć mysi ogonek.
Myszy uwielbiają kopać oraz kryć się w rozmaitych zakamarkach, dlatego ważne jest też, aby w mysiej klatce znalazły się tunele oraz takie rodzaje legowisk, gdzie myszka będzie czuła się „schowana” i bezpieczna.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszym skróconym kompendium wiedzy (kliknij tutaj) Warto mieć je pod ręką!