Szczury

Szczury to zwierzęta nocne, w których naturze leży eksplorowanie terenu, zgryzanie, zabawa, bieganie i wspinanie się. To bardzo inteligentne stworzenia, które potrzebują różnych bodźców i stymulacji. Są zwierzętami silnie stadnymi, w naturalnym środowisku żyją w dużych koloniach o rozbudowanej strukturze społecznej. Szczur musi mieć towarzysza swojego gatunku, dlatego w domu szczury muszą być minimum 2! ??
Szczury są wspaniałymi zwierzętami, z którymi można nawiązć niesamowitą więź, jeśli poświęci się im odpowiednią ilość czasu i uwagi. Reagują na imiona, robią sztuczki i są bardzo towarzyskie. Oczywiście pamiętaj, że każde zwierzę ma swój własny charakter ?

Klatka

Wybór klatki dla naszych podopiecznych powinien być przemyślany i zaplanowany. Warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak: wymiary, odstępy między prętami, głębokość kuwety, wielkość drzwiczek i materiały z jakich wykonana jest klatka.
Minimalne wymiary klatki zapewniające zwierzętom odpowiednie warunki to:
80x50x80cm (długość dna klatki x szerokość dna klatki x wysokość klatki)

 

Za pomocą niżej podanego wzoru można wyliczyć ilość szczurów, mogących wygodnie funkcjonować w klatce o danych wymiarach.
DŁUGOŚĆ x WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ = X : 80 000 = ILOŚĆ SZCZURÓW WYGODNIE MIESZKAJĄCA W DANEJ KLATCE.

Eksplorowanie terenu, wspinanie się i zabawa to podstawowe zachowania naturalne szczurów, dlatego tak ważne jest zapewnienie im odpowiedniej przestrzeni. Zbyt mała klatka skutkować może słabą kondycją fizyczną i psychiczną, zaburzeniami zachowań, czy depresją. Jednak duża klatka to nie wszystko – ważne, aby jej przestrzeń była odpowiednio zagospodarowana, by szczurki mogły z niej w pełni korzystać 🙂

Polecane klatki:

Urządzenie klatki:

Grafiki: Marta Kujda

 

Żywienie

Podstawą diety jest sucha karma. Nie powinna zawierać konserwantów i barwników, polepszaczy, soli, odpadów przemysłowych roślinnych i zwierzęcych. Powinna cechować się dużą zawartością węglowodanów – nasion mącznych i zbóż (60%), ważne choć już w mniejszej ilości są tłuszcze – w postaci nasion oleistych, pestek i orzechów (20%) oraz białka – roślinne i zwierzęce (w formie suszonych larw mącznika, krewetek czy stynek, niekoniecznie kurczaka), ważnymi dodatkami są też suszone warzywa oraz zioła.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Wybieg

Aby zapewnić swoim pupilom dobre warunki życia konieczne jest organizowanie im wybiegów poza klatką. Przecież nikt nie chciałby siedzieć cały czas w zamknięciu, a tym bardziej tak inteligentne i nie lubiące nudy zwierzaki ? WYBIEG NIE MOŻE BYĆ ROBIONY NA ZEWNĄTRZ! TYLKO W POMIESZCZENIACH! Powinien trwać przynajmniej około 2 godzin, najlepiej w godzinach wieczornych, gdyż to pora aktywności szczurów. Do takiego wybiegu trzeba oczywiście przystosować przestrzeń:
? chowamy wszystko, co szczury mogłyby przegryźć (jak to gryzonie ?) i zagrozić tym samym sobie – kable (można włożyć w listwy lub plastikowe obudowy), trujące rośliny. Nawet jeśli mamy nietrujące rośliny to i tak warto je zabezpieczyć, bo szczury je skopią lub pogryzą. Tak naprawdę to warto pochować wszystko, co szczury mogłyby nam zniszczyć również ze względu na nasz spokój psychiczny ?
? zabezpieczamy trudno dostępne miejsca, w które szczury mogłyby wejść i ciężko byłoby je stamtąd wydostać – wnęki, przestrzenie między meblami, dziury itp.
? wybieg możemy wygrodzić płytami pleksi, szafami modułowymi, lub kupić gotowe (po których szczur się nie będzie wspinał)
? na wybiegu umieszczamy zabawki i kryjówki – kartony, tunele, domki, rury (np.PCV), digging boxy
? na wybiegu niezbędny jest też człowiek?. Szczególnie na początku naszej relacji z nowymi szczurkami spędzanie z nimi tak czasu jest pewnie najlepszych sposobem na przezwyczajanie ich do nas. Można je wtedy głaskać, pozwalać im po nas chodzić, dawać im smakołyki, czy uczyć sztuczek.

Oswajanie

Zwierzęta z laboratorium trafiają najpierw do naszych domów tymczasowych, w których staramy się je oswajać, ale to w jakim stopniu się to uda zależy m.in. od czasu, jaki tam spędzą. Na pewno dostniecie wszystkie potrzebne informacje przed adopcją. Należy pamiętać, że każdy szczur (tak jak i człowiek) jest inny. Nie wszystkie szczury lubią głaskanie, mizianie czy podnoszenie. Nie oznacza to, że nie są oswojone, po prostu mają taki charakter i np. są większymi indywidualistami. Nie zmuszajmy ich do tego, a raczej zastanówmy się jakie formy kontaktu lubią – może będzie to uczenie się sztuczek, zabawa z nami czy iskanie naszych rąk.

Jeśli chcemy szczury oswoić najlepiej dawać im jedzonko z ręki, ale nie przez kraty. Dużo ze szczurami rozmawiać, nie łapać na siłę i podchodzić do nich z cierpliwością. Polecamy klatkę postawić w pomieszczeniu, w którym często bywamy, ale w kącie. Dzięki temu zwierzęta oswajają się z naszą obecnością, ale czują się pewniej „osłonięte” z dwóch stron. Świetnie sprawdza się wspólne spędzanie czasu w formie ograniczonego wybiegu, na którym z nimi siedzimy i przekupujemy na smaczki. Takie wybiegi możemy powoli rozszerzać o dodatkowe akcesoria i zabawki. Dobrze jest, by zwierzę skojarzyło sobie nas jako coś dobrego, dlatego też odradzamy wszystkie metody opierające się na karaniu zwierząt za niepożądane zachowanie. Pamiętajmy, że to są zwierzęta, które inaczej się komunikują oraz inaczej pokazują emocje niż my, dlatego starajmy się je zrozumieć.

Co robić:

  • Być cierpliwym
  • Dawać dużo smakołyków
  • Nie zmuszać nachalnie do kontaktu
  • Spędzać wspólnie czas na wybiegu
  • Przyzwyczajać do naszej obecności, głosuCzego nie robić:
  • Wkładać palce przez pręty
  • Naruszać przestrzeń szczura – wkładać rękę do domku, w którym śpi szczur, podnosić śpiącego szczura
  • Karać, gdy szczur nas ugryzie (zwierzę kontakt z nami będzie sobie kojarzyć z czymś nieprzyjemnym)

Powszechne błędy w opiece nad szczurami – dowiedz się więcej!


Grafiki autorstwa Ithlini Ellyan Senah