Oprócz błędów wymienionych już przez nas w poradniku (trzymanie jednego szczura, za mała klatka, ubogie i/lub niebezpieczne wyposażenie klatki, szkodliwa ściółka, brak wybiegów, złe żywienie, brak opieki weterynaryjnej) jest jeszcze kilka popularnych błędów często popełnianych, szczególnie przez nowych opiekunów szczurków.
❌ Zabieranie na dwór. Nawet w ciepły letni dzień ogród nie jest dobrym miejscem na wybieg, ponieważ szczury mogą bardzo łatwo się przeziębić (lub przegrzać). Dodatkowo pasożyty i bakterie, z którymi szczury nie mają styczności w domu mogą narazić naszych podopiecznych na znaczne pogorszenie stanu zdrowia. Poza tym, szczury to zwierzęta nocne dlatego ich wzrok nie jest przystosowany do światła słonecznego i wybieg na podwórku (albo balkonie) może skutkować uszkodzeniem wzroku. Albinosy mają szczególnie wrażliwy wzrok. Szczur na otwartej przestrzeni nie czuje się pewnie, zestresowany takim wybiegiem, szukałby możliwości do ucieczki i schronienia się. Ucieczka zwierzęcia prawdopodobnie skończyłaby się dla niego śmiercią – szczur domowy nie poradziłby sobie w żyjąc na zewnątrz. Zabieranie szczura na dwór naprawdę warto sobie odpuścić, a wybiegi robić jedynie w domu. Nie dajmy się też zwieść „szelkom dla szczurów” sprzedawanym w sklepach zoologicznych. Szczury bez problemu z nich wychodzą no i do chodzenia po domu ich nie potrzebują ?
❌ Kąpanie szczurów – o ile weterynarz nie zaleci inaczej, szczurów nie powinnyśmy kąpać. Te zwierzęta doskonale potrafią samodzielnie dbać o czystość i kąpiele są im niepotrzebne oraz zwykle wiążą się z dużym stresem. Również ze względu na chorowitość szczurów, bardzo łatwo o przeziębienie ich po takiej kąpieli. Jeżeli nasz szczur się czymś pobrudzi i nie poradzi sobie sam z wyczyszczeniem się, to możemy pomóc mu zwilżonym wacikiem lub chusteczką, ale nie wkładajmy go całego do wody.
❌ Kołowrotek w klatce – jest dopuszczalny, jednak trzeba pamiętać, że musi mieć minimum 50 cm średnicy. Mniejszy kołowrotek będzie powodował urazy lub zwyrodnienia kręgosłupa. Większość opiekunów szczurów nie decyduje się na zakup kołowrotka, ponieważ taki odpowiedniej wielkości jest zwykle drogi, a wiele
szczurów i tak nie będzie chciało z niego korzystać – to nie myszki czy chomiki ?
❌ Wapienka – dostępne w sklepach zoologicznych są zrobione z gipsu, który nie jest przyswajany przez szczury (a co za tym idzie odkłada się w nerkach). Jeżeli chcemy podać szczurom dodatkowe źródło wapnia (chociaż dla dorosłych szczurów zapotrzebowanie na wapno zapewnia karma) to możemy powiesić w klatce sepię dla ptaków. Za to jeżeli chcieliśmy podać wapienko do ścierania zębów, to wymieńmy je na gałązki drzew liściastych np. jabłoń, brzoza.
❌ Kontakty międzygatunkowe – są po prostu niepotrzebne i niebezpieczne. Duże zwierzęta (np. psy czy koty) mogą bardzo łatwo zrobić szczurowi krzywdę. Nawet jeżeli mamy do nich zaufanie lub kontakty przebiegają pod naszym nadzorem. U zwierząt instynkt weźmie górę, a nawet jeżeli „tylko” pacną szczura łapą – dalej to wystarczy, żeby stała mu się krzywda. Różnica wielkości, inna mowa ciała i porozumiewanie się, możliwość przenoszenia chorób (np. E. cuniculi, którego nosicielem jest wiele królików), stres – naprawdę nie warto ryzykować.