Jak dbać o szczura? Choroby szczurów, podawanie leków

 

Szczury są bardzo popularnymi zwierzętami domowymi. Są przyjazne i towarzyskie, ale wymagają wiele uwagi. Właściwa opieka i dbanie o nie jest kluczem do zapewnienia im długiego i zdrowego życia.

Niestety szczury są podatne na różne choroby i infekcje, dlatego ważne jest, aby ich opiekunowie znali podstawowe informacje dotyczące ich zdrowia. Wiedza ta pomoże w wykryciu potencjalnych problemów zdrowotnych u szczurów i szybkiej interwencji, gdy tylko się pojawią.

W niniejszym artykule zostaną omówione podstawowe zagadnienia dotyczące opieki nad szczurem, w tym choroby szczurów, pierwsza pomoc i podawanie leków.

Pielęgnacja szczurów

Najważniejszą rzeczą w dbaniu o szczura jest zapewnienie mu odpowiednich warunków do życia. Szczury powinny mieć dużą, czystą i dobrze wentylowaną klatkę, dostęp do świeżej wody i jedzenia, a także czas i przestrzeń na codzienny wybieg.

O ile weterynarz nie zaleci inaczej, szczurów nie powinnyśmy kąpać. Te zwierzęta doskonale potrafią samodzielnie dbać o czystość i kąpiele są im niepotrzebne oraz zwykle wiążą się z dużym stresem. Czasem wydaje nam się, że wykąpanie zwierzęcia pomoże w walce z nieprzyjemnym zapachem, ale efekt może być odwrotny, gdyż zwierzę będzie próbowało „odzyskać” swój zapach. Z kąpieli powinniśmy zrezygnować również ze względu na chorowitość szczurów, u których łatwo o przeziębienia. Jeżeli nasz szczur się czymś pobrudzi i nie poradzi sobie sam z wyczyszczeniem się, to możemy pomóc mu zwilżonym wacikiem lub chusteczką, ale nie wkładajmy go całego do wody.

Grafika autorstwa: @IthMeheszka

Choroby szczurów

Szczury są podatne na wiele chorób i infekcji, zarówno bakteryjnych, jak i wirusowych. Najczęstsze choroby szczurów to choroby układu oddechowego, choroby skóry i nowotwory.

Pamiętaj: gdy zauważysz coś niepokojącego u swojego gryzonia lub królika – udaj się do weterynarza od zwierząt egzotycznych!

Choroby układu oddechowego

Choroby układu oddechowego są jednymi z najczęstszych problemów zdrowotnych u szczurów. Szczególnie narażone są na nie młode, starsze i osłabione osobniki, a także te, które żyją w nieodpowiednich warunkach sanitarnych. Najczęstszą chorobą układu oddechowego u szczurów jest mykoplazmowe zapalenie płuc. Choroba ta charakteryzuje się kaszlem, kichaniem, trudnościami w oddychaniu oraz wyciekiem z nosa i oczu.

Leczenie chorób układu oddechowego u szczurów zależy od przyczyny choroby. Najczęściej stosowanymi metodami leczenia są inhalacje i podawanie antybiotyków, które zwalczają infekcje bakteryjne. Ważne jest również zapewnienie szczurom odpowiednich warunków środowiskowych, takich jak właściwa temperatura i wilgotność powietrza, aby zapobiec dalszemu rozwojowi choroby.

Należy pamiętać, że choroby układu oddechowego u szczurów są często zaraźliwe, a choroba może szybko rozprzestrzeniać się na pozostałych członków stada. Oddzielając chorego szczura, zmniejszamy ryzyko zakażenia innych zwierząt i umożliwiamy szybsze i skuteczniejsze leczenie chorego osobnika. Dlatego polecamy zaopatrzyć się w dodadkową małą klatkę, tzw. chorobówkę, w której będziemy mogli odseparować chorego osobnika.

Choroby skóry

Szczury, podobnie jak ludzie i inne zwierzęta, mogą chorować na choroby skóry. Mogą mieć one różne przyczyny, w tym infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze, pasożyty, alergie, urazy mechaniczne, a także choroby metaboliczne i hormonalne. Nieodpowiednia dieta i brak higieny również mogą prowadzić do problemów skórnych u szczurów. W niektórych przypadkach przyczyną chorób skóry mogą być też genetyczne predyspozycje.

Objawy chorób skóry u szczurów mogą obejmować swędzenie, zaczerwienienie i łuszczenie się skóry, wypadanie sierści oraz zmiany na skórze w postaci drobnych ran. W przypadku wystąpienia tych objawów należy skontaktować się z weterynarzem w celu postawienia diagnozy i leczenia.

Diagnostyka chorób skóry u szczurów zaczyna się od wizyty u weterynarza specjalizującego się w leczeniu zwierząt egzotycznych. Weterynarz przeprowadzi dokładne badanie fizyczne szczura, obejmujące oglądanie skóry i sierści, a także zapyta o objawy, jakie obserwujemy u naszego pupila. W niektórych przypadkach może być konieczne przeprowadzenie dodatkowych testów, takich jak pobranie próbek skóry do badania pod mikroskopem.

Leczenie chorób skóry u szczurów zależy od przyczyny choroby. Weterynarz może zalecić antybiotyki, leki przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe lub preparaty przeciwpasożytnicze.

Pamiętaj: Bardzo łatwo możemy przenieść na naszej skórze lub ubraniach różne wirusy, bakterie i drobnoustroje. Przed kontaktem ze zwierzętami – umyj ręce i pamiętaj zawsze o zachowaniu ostrożności i higieny, szczególnie gdy miał_ś kontakt z innymi zwierzętami.

Nowotwory

Nowotwory są niestety dość częstym problemem zdrowotnym u szczurów. Najczęściej występują u starszych osobników, ale mogą pojawić się u zwierząt w każdym wieku.

Najczęściej spotykanym nowotworem u szczurów jest rak przysadki mózgowej. Ten rodzaj nowotworu może powodować różne objawy, takie jak zaburzenia równowagi, drgawki, problemy z trzymaniem jedzenia, problemy z jedzeniem lub piciem, problemy z oddawaniem moczu lub kału, zmiany zachowania. W przypadku wystąpienia tych objawów należy jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem i wdrożyć leczenie.

Ważne jest, aby regularnie kontrolować swojego szczura pod kątem zmian w wyglądzie lub zachowaniu, które mogłyby wskazywać na obecność nowotworu. Im szybciej wykryje się chorobę, tym większa jest szansa na skuteczne wyleczenie lub chirurgiczne usunięcie guza.

Po usunięciu guza chirurg zamyka ranę szwami. W zależności od typu szwów zostaną one albo usunięte po określonym czasie, albo rozpuszczą się same. W czasie rekonwalescencji szczur będzie wymagać podawania leków przeciwbólowych i antybiotyków. Przez co najmniej kilka pierwszych dni rekonwalescencji szczur powinien siedzieć sam w chorobówce, by mógł odpocząć i inne szczury nie miały dostępu do rany.

 

Objawy chorób u szczurów

Najważniejsze w dbaniu o szczura jest wczesne wykrycie potencjalnych problemów zdrowotnych. Oto niektóre objawy, na które należy zwrócić uwagę.

  • Szczury, które zwykle są aktywne, mogą stać się ospałe i nieaktywne.
  • Zmniejszone zainteresowanie jedzeniem lub całkowity brak apetytu.
  • Zmatowiała lub wypadająca sierść.
  • Nadmierna waga lub utrata masy ciała otyłość.
  • Syczący oddech, trudności w oddychaniu lub zmiana w rytmie oddechu mogą wskazywać na problemy z układem oddechowym.
  • Problemy z oczami, np. zaczerwienienie, obrzęk, wydzielina lub zmiana w kolorze oczu.

 

Gdzie leczyć szczura? Jak znaleźć dobrego weterynarza dla szczura?

Jeśli potrzebujesz weterynaryjnej opieki dla swojego szczura, najlepiej skontaktować się z weterynarzem specjalizującym się w opiece nad zwierzętami egzotycznymi, w tym nad szczurami. Aby znaleźć dobrego weterynarza dla swojego szczura, możesz skorzystać z następujących źródeł.

  • Przeszukaj internet w celu znalezienia weterynarzy specjalizujących się w opiece nad zwierzętami małymi w Twojej okolicy. Wiele stron oferuje listy i recenzje takich weterynarzy, co może pomóc w wyborze odpowiedniego lekarza dla Twojego pupila.
  • Zapytaj znajomych, czy mogą polecić weterynarza specjalizującego się w opiece nad zwierzętami małymi w Twojej okolicy.
  • Skontaktuj się z organizacjami zajmującymi się ochroną zwierząt lub schroniskami dla zwierząt. Zapytaj, czy znają weterynarzy specjalizujących się w opiece nad szczurami.

Sterylizacja

Sterylizacja szczurów domowych jest często zalecana i praktykowana z różnych powodów.

Po pierwsze, sterylizacja może pomóc w zapobieganiu niektórym chorobom i problemom zdrowotnym u szczurów, takim jak choroby związane z układem rozrodczym, jak np. nowotwory jąder u samców i problemy z macicą u samic. Po drugie, sterylizacja może zmniejszyć agresję u samców. 

Ogólnie rzecz biorąc, sterylizacja szczurów domowych jest zalecana, aby zapobiec problemom zdrowotnym i poprawić zachowanie i jakość życia tych zwierząt.

Zwykle sterylizacja u szczurów jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym, aby zapewnić zwierzęciu bezpieczeństwo i minimalizować ból i stres.

W czasie rekonwalescencji szczur będzie wymagać specjalnej opieki, takiej jak leki przeciwbólowe i antybiotyki, aby zapobiec infekcjom i zmniejszyć ból. Ważne jest również monitorowanie opuchlizny i krwawienia z miejsca operacji.

Po sterylizacji szczur powinien być przetrzymywany w czystym i bezpiecznym środowisku, najlepiej sam, aby umożliwić mu powrót do zdrowia. Ostatecznie, szczur powinien móc wrócić do normalnego trybu życia po kilku dniach lub tygodniach, w zależności od jego stanu zdrowia.

Podawanie leków

Podawanie leków jest często niezbędne w przypadku leczenia chorób u zwierząt, w tym także u szczurów. Jednak podobnie jak w przypadku ludzi, istnieją  specjalne zasady, których należy przestrzegać przy podawaniu leków szczurom, aby zapewnić im skuteczne i bezpieczne leczenie.

  • Postaraj się, aby szczury były spokojne i zrelaksowane podczas podawania leków. W ten sposób zmniejszysz ryzyko obrażeń zarówno dla szczura, jak i dla siebie.
  • Leki można podawać doustnie. Jeśli szczur nie jest chętny do współpracy, możliwe jest dawkowanie w jedzeniu, np. kaszce dla dzieci, gerberku, bezlaktozowym jogurcie lub rozgniecionym bananie
  • Przed podaniem leku upewnij się, że znasz dawkę, którą należy podać.
  • Obserwuj szczura po podaniu leku, aby upewnić się, że go przyjął i nie odczuwa żadnych skutków ubocznych. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, skonsultuj się z weterynarzem.
  • Nie przerywaj leczenia przedwcześnie, chyba że zaleca to weterynarz. Upewnij się, że szczury otrzymują całą dawkę leku przez okres zalecony przez lekarza weterynarii.

W każdym przypadku przed podaniem leków szczurom zawsze zalecana jest konsultacja z doświadczonym weterynarzem, który będzie w stanie doradzić w kwestii wyboru najlepszego leku i sposobu jego podania.