Co jedzą szczury?

Szczury często określa się mianem zwierząt wszystkożernych. Rzeczywiście, lista produktów, które mogą jeść jest długa, ale nie oznacza to, że można im podać wszystko. Podstawę szczurzej diety powinny stanowić zboża, bogate w węglowodany. Ponadto karma musi zawierać niewielką ilość białka i tłuszczu. Niektóre produkty są jednak całkowicie zakazane. Dowiedz się więcej na temat tego, co jedzą szczury!

 

Co jedzą szczury? Podstawą jest dobra karma!

Najważniejszym elementem szczurzego jadłospisu są węglowodany, które powinny stanowić ok. 45-55% diety tych gryzoni. Dobrze zbilansowana karma jest też wzbogacona o białko (12-15%), tłuszcz (4,5-10%) i błonnik (w składzie jako: włókno, 5-7%). Pozostałe elementy to woda i sole mineralne. Najlepiej więc szukać mieszanek, zwracając uwagę na właściwe proporcje tych składników. Można także skomponować własną karmę, lecz wymaga to dużej wiedzy i przygotowań.

Karma dla szczura powinna więc zawierać przede wszystkim zboża, takie jak owies, pszenica, gryka, jęczmień czy żyto. Wartościowe są również nasiona traw, sezamu, konopi, dyni czy słonecznika. Szczurom służą także płatki kukurydziane, ryż niełuskany, nieprażona kukurydza i nasiona kminku. Dobre karmy dla szczurów powinny być wzbogacone o suszone warzywa, owoce oraz źródła białka zwierzęcego (np. ryby lub larwy mącznika). 

Warto wiedzieć nie tylko, co jedzą szczury domowe, ale też, jak dużo pokarmu im podawać. Na 1 dorosłego szczura przypada ok. 15-20 gramów karmy na dobę i lepiej nie przekraczać tej ilości. To mniej więcej 1-2 łyżki stołowe na dorosłego szczura. Jeśli więc masz 3 szczury, dzienna ilość karmy powinna wynosić maksymalnie 60 gramów (ok. 6 łyżek). Karmę najlepiej jest podawać wieczorem, po wybiegu. Szczury muszą mieć też stały dostęp do świeżej, czystej wody – w poidełku lub miseczce. Pamiętaj o częstym jej myciu, gdyż szczurki na pewno ją pobrudzą 😉

Jaką karmę dla szczura wybrać?

Na rynku jest wiele karm dla szczurów, więc wybór tej właściwej może przysporzyć nie lada problemów. Niestety, w stacjonarnych sklepach zoologicznych rzadko można znaleźć dobrej jakości karmę. Najlepiej więc poszukać jej w sklepie internetowym i sprawdzić, czy ma ona prawidłowy skład.

Polecamy w szczególności karmę Mixerama Bubus Tasty Mix lub Mixerama Pure Nature Premium. Karmy te zawierają dobrze zbilansowane składniki i nie mają sztucznych dodatków. Wzbogacone są o suszone liście i kwiaty ziół, a także owoce oraz białko zwierzęce. Godna polecenia jest także karma Alegia Natural Line. Są to produkty najwyższej jakości, ale na rynku dostępne są też inne karmy, które można podać szczurom.

Dobrymi karmami dla szczurów są też: JR Farm Uczta dla szczura, Versele-Laga Rat & Mouse Complete, Brit Animals Rat Complete.

Świeże produkty i przysmaki

Oprócz podstawowej karmy dla szczurów, do jadłospisu gryzoni należy włączyć też świeże warzywa i owoce. Szczury chętnie jedzą ogórki, pomidory czy paprykę, które dodatkowo są świetnym źródłem wody. Można im też podawać brokuły, cukinię, buraki, jarmuż, marchew, pietruszkę, czy szpinak. Szczury jedzą także gotowane ziemniaki – nie wolno jednak podawać ziemniaków zielonych, bo są one trujące!

Owoce w diecie szczurków powinny być obecne nieco rzadziej (co 2-3 dni). Niektóre z nich zawierają bowiem sporo cukru, więc mogą być tuczące. Warto jednak wzbogacić dietę szczurów o jabłka, jagody, gruszki, maliny, morele, wiśnie czy czereśnie (bez pestek). Szczury uwielbiają też banany, ale nie należy z nimi przesadzać, ze względu na wysoką kaloryczność tych owoców. 

Dobrym pomysłem jest też uzupełnienie szczurzej diety o gałązki i liście drzew, takich jak lipa, topola, brzoza, jabłoń czy leszczyna. Gałęzie tych drzew to też naturalne gryzaki, dzięki którym szczurki ścierają sobie ząbki. Od czasu do czasu (np. 2-3 razy w miesiącu) można dać też szczurom ugotowane jajko. Dobrze jest zostawić je nieobrane, bo dzięki temu gryzonie będą miały dodatkowe zajęcie.

Żywienie szczurów – woda

Nie sposób zapomnieć również o tak podstawowym elemencie diety, jakim jest świeża woda. Szczury powinny mieć do niej dostęp cały czas, nie wolno go ograniczać. Woda powinna być niegazowana. Najprostszym sposobem jest podawanie jej w poidełku, ale nie wszystkie szczury lubią z niego pić. 

Jeśli zauważysz, że szczury piją mało wody z poidełka, podaj im ją w miseczce i sprawdź czy to kwestia naczynia. Warto postawić ciężką, ceramiczną miskę, której zwierzęta nie przewrócą. Pamiętaj, żeby codziennie zmieniać wodę w misce i ją myć. Dobrą formą uzupełnienia płynów jest też podawanie świeżych warzyw i owoców, zwłaszcza ogórków, pomidorów czy marchewek. 

 

Czego nie mogą jeść szczury?

Na liście produktów, których zdecydowanie nie należy podawać szczurom, znajdują się przede wszystkim:

    • przyprawy,
    • kawa,
    • alkohol,
    • potrawy smażone,
    • produkty marynowane i konserwowe,
    • słodycze i inne produkty z dodatkiem cukru,
    • warzywa cebulowe,
    • aloes,
    • rabarbar, 
    • pestki owoców,
    • skórka awokado, 
    • nasiona gruszek i jabłek,
    • produkty nieświeże,
    • grzyby.

Powyższe produkty mogą powodować poważne problemy ze zdrowiem, a nawet ciężkie zatrucia! Koniecznie więc trzeba pamiętać o tym, aby nigdy nie podawać ich szczurom, nawet w niewielkiej ilości. 

Osoby, które nie wiedzą, co jedzą szczury, podają im czasem produkty mleczne, co nie jest dobrym pomysłem! Szczury nie tolerują bowiem laktozy, a więc pokarmy te mogą powodować u nich problemy trawienne. Zawarta w mleku kazeina wpływa też na rozwój nowotworów! Ponadto podawanie serów bogatych w tłuszcz może skutkować szybkim przybieraniem na wadze.

 

Co jedzą szczury – podsumowanie

Szczury mogą bez problemu spożywać większość nieprzetworzonych produktów, więc ich dieta nie powinna sprawiać opiekunom kłopotów. Poniżej znajduje się jeszcze rozpiska poszczególnych rodzajów pożywienia z informacją, co i w jakich ilościach można podawać szczurkom.

  • Zboża – można podawać szczurom w naturalnej formie, nieprzetworzone, ewentualnie gotowane bez dodatku przypraw.
  • Kaszki, kleiki i „gerberki” – polecane są tylko w żywieniu starszych lub chorych szczurów, ewentualnie jeśli szczur ma problem ze spożywaniem zwykłej karmy.
  • Warzywa – szczurki mogą je jeść codziennie, gdyż warzywa zawierają mnóstwo cennych witamin, mikro- i makroelementów.
  • Owoce – można podawać szczurom jako smakołyki (w niezbyt dużych ilościach ze względu na wysoką zawartość cukru).
  • Orzechy, nasiona, pestki (np. dyni, słonecznika) – szczury chętnie je jedzą, ale produkty te nie powinny być im serwowane zbyt często, gdyż są tuczące.
  • Zioła – jako dodatek w żywieniu szczurów można zastosować np. mniszek lekarski, pokrzywę, rumianek, krwawnik, liście malin, liście czarnej porzeczki, liście brzozy, babkę lancetowatą lub szerokolistną, lucernę, jeżówkę, pierwiosnek lekarski, nagietek, chaber bławatek, melisę, miętę pieprzową, tymianek, kwiaty koniczyny łąkowej, skrzyp polny (tylko suszony i w niewielkich ilościach).
  • Gałązki drzew – jako materiał do ścierania zębów, mogą to być gałązki wierzby, brzozy, lipy, jabłoni.
  • Mięso – szczury jedzą też mięso, co jednak ważne – nie może ono być smażone ani pieczone w oleju. Można podawać im raz na jakiś czas mięso drobiowe ugotowane, bez żadnych przypraw. Wystarczą jednak dodatki do karmy w formie suszonych ryb lub owadów, np. larw jedwabnika, mącznika czy świerszczy.
  • Jajka – można je podawać szczurom w formie ugotowanej, ale tylko raz na jakiś czas.
  • Produkty mleczne – nie są polecane dla szczurów ze względu na problemy z trawieniem laktozy.
  • Miód i pyłek kwiatowy – można je stosować jako środek na podniesienie odporności, np. na początku infekcji, w celu podtuczenia szczura lub do podawania niesmacznych leków. Warto wiedzieć jednak, że miód podawany w zaawansowanym stadium przeziębienia może pogorszyć stan zapalny, ponieważ cukier staje się pożywką dla bakterii. Miód jest bardzo kaloryczny, więc należy go stosować wyjątkowo i w małych ilościach.

Sprawdź alfabetyczną listę produktów, które można podawać szczurom.

Mamy nadzieję, że ten artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Jeśli tak, może zechcesz wesprzeć dobrą karmą uratowane przez nas szczurki z laboratorium? Możesz to łatwo zrobić przy okazji zakupów w sklepie internetowym – sprawdź, jak możesz pomóc!