Żywienie świnek morskich

☘️ Podstawą żywienia świnki morskiej powinno być dobrej jakości siano. W spożywaniu siana nie powinno być ograniczeń. Suszone zioła i liście powinny stanowić dodatek do sianka.

☘️ Kolejnym podstawowym elementem jest zieleninatrawa oraz inne rośliny łąkowe i zioła, które stanowią podstawę żywienia letniego. Zaliczamy tu także gałęzie drzew wraz z liśćmi (grusza, jabłoń, lipy, klony, wierzby, topole itp.). Rolą tych pokarmów jest przede wszystkim wypełnienie przewodu pokarmowego. Dostarczają również dużych ilości włókna. Pokarm ten dajemy świnkom do woli, najlepiej około dwóch razy dziennie, tak aby nie leżał zbyt długo w klatce. Zielonkę i gałęzie zbieramy z terenów czystych, niepryskanych, z daleka od ulic i obszarów przemysłowych. Zbierając należy zwracać uwagę na rośliny, które mają posłużyć za karmę – zrywamy tylko te gatunki, które znamy i których bezpieczeństwa jesteśmy pewni.

☘️ Warzywa zielone i kolorowe powinniśmy podawać razbdziennie, około pół objętości szklanki na świnkę. Podajemy do trzech rodzajów warzyw w ramach jednego posiłku. Niektórych warzyw nie łączymy z innymi (np. ogórek i cukinia zawsze osobno od innych warzyw). Pamiętajmy o różnorodności, nie podajemy codziennie tego samego warzywa, staramy się urozmaicać dietę.

 

☘️ Karma sucha powinna być podawana w ilości zalecanej przez producenta lub lekarza weterynarii. Nie powinnna być podstawą żywienia (zazwyczaj zalecana dawka dobowa dla jednej świnki to około 30-50g, w zależności od karmy), aczkolwiek zwierzętom młodym możemy zapewnić stały dostęp do tego typu pokarmu. Najlepszym rozwiązaniem są karmy wysokiej jakości, produkowane przez renomowane firmy. Zalecamy zawsze sprawdzić skład mieszanki przed zakupem. Najważniejszymi wskaźnikami są zawartość białka i włókna: białko powinno zawierać się pomiędzy 10-15%, włókno natomiast 15-25%. Niezbędne są dodatki mineralne i witaminowe w tym witamina C (im jej więcej, tym lepiej). Najlepszymi karmami są te całkowicie granulowane (co zapobiega wyjadaniu części smaczniejszych składników i zostawianiu reszty). W przypadku mieszanek niewskazanymi elementami karmy są: ziarna słonecznika (jeśli już to w małych ilościach, ponieważ bardzo tuczą, – i mogą powodować zadławienie), pestki dyni, chlebek świętojański, zboża-nasiona, orzechy, kolorowe chrupki, produkty pochodzenia zwierzęcego, kukurydza (również w nadmiarze tuczy).

☘️ Owoce traktujemy tylko jako przysmak. Podajemy małe ilości, z uwagi na wysoką zawartości cukru. Nie przekraczajmy trzech razy w tygodniu.

Gatunki nadające się na karmę-zielonkę:
? wszystkie trawy (z wyjątkiem ozdobnych), mogą być również z trawnika – o ile nie był nawożony i pryskany, czyli m.in.: kostrzewa, tymotka, stokłosy, kupkówki, lucerna*,
? koniczyna,
? mniszek lekarski,
? babka lancetowata oraz szerokolistna,
? krwawnik,
? jasnota – różne gatunki,
? kukurydza – cała, wraz z kolbami (w niewielkich ilościach),
? różne zboża – dopóki są zielone (wszystkie części),
? słonecznik, najlepiej w czasie kwitnienia, wraz z płatkami,
? topinambur – cała roślina wraz z oczyszczonymi z ziemi bulwami,
? rumianek, wraz z kwiatami,
? pokrzywy (młode) – zarówno świeże, parzone i suszone,
? różne gatunki mięty,
? liście truskawek, poziomek, pięciornika,
? liście i pędy malin;
? liście i pędy porzeczek (tylko z ogrodu, pamiętajmy, że dziko rosnące są pod ochroną!);
? nagietek.


Grafiki: Julia Bartolik

Lista produktów (niektórych), które naszym świnkom szkodzą:
❌ ziemniaki,
❌ fasola, groch, kapusta,
❌ chrzan (korzeń), cebula, czosnek, ostra papryka,
❌ sałata lodowa,
❌ grzyby,
❌ nasiona zbóż (mogą kaleczyć pyszczek, powodują otłuszczenie organów wewnętrznych, mogą spowodować zadławienie),
❌ zielone, surowe części pomidorów i papryki,
❌ bakłażany (zawierają solaninę),
❌ wszelkie pokarmy przetworzone, gotowane,
❌ pokarmy smażone, słodzone, przyprawiane itp;
❌ cytrusy (nie szkodzą jako takie, ale ich sok może powodować podrażnienia śluzówki jamy ustnej),
❌ rośliny zawierające szczawiany (które szkodzą na nerki),
❌ liście z buraków, botwinka, szczaw, rabarbar.

Rośliny trujące:
❌ wszelkie rosnące dziko rośliny cebulowe (bardzo często rosną w trawie wczesną wiosną) w tym cebula i czosnek,
❌ wszystkie nieznane nam gatunki dziko rosnące,
❌ większość roślin doniczkowych.

Warzywa, które powinniśmy podawać z umiarem:
? brokuł,
? kalafior,
? kalarepa,
? brukselka,
? kukurydza.

Szczawiany
Średnia zawartość szczawianów – kwasu szczawiowego w warzywach:
? botwina 600 mg/100g,
? buraki 100-450 mg/100g,
? pietruszka 1700mg/100g,
? rabarbar 1100-1336 mg/100g,
? szczaw 300mg/100g,
? szpinak 658/100g,
? batat 100mg/100g.
Szkodliwość szczawianów w diecie zależy od ich przyswajalności. Jednak nawet dobrze przyswajalne szczawiany w dużych ilościach mogą być toksyczne.
Szczawiany pojawiają się w mniejszych lub większych ilościach w wielu znanych nam produktach. Zbyt duża ich ilość w diecie powoduje ujemny wpływ na wchłanianie wapnia. Powstaje również ryzyko wystąpienia u świnki kamicy nerkowej. Przy niedostatecznej ilości wapnia i witaminy wzrasta ryzyko uszkodzenia nerek. W powyższych warzywach zawartość kwasu szczawiowego przewyższa zawartość wapnia, dlatego właśnie należy je ograniczyć w diecie (co nie oznacza, że minimalna ich ilość w diecie będzie dla świnki szkodliwa;
pamiętajmy, że poza szczawianami posiadają one również inne, wartościowe składniki odżywcze).

Witamina D i wapń są ważnymi składnikami diety, jednak zbyt duża ich ilość w diecie może wywołać pojawienie się u świnki kamieni moczowych. Dlatego należy z rozsądkiem podawać lucernę, koper, pietruszkę, koniczynę.