Klatka dla myszy – na co zwrócić uwagę?

Mysz jest gryzoniem nocnym o norująco-eksploracyjnej naturze. Na otwartych przestrzeniach może czuć się zagrożona, więc preferuje przebywanie w gniazdach, norkach i różnego rodzaju kryjówkach. Zwierzęta te tworzą złożone struktury społeczne składające się w warunkach naturalnych z samca i kilku samic. Samce myszy są bardzo terytorialne, a ich walki często kończą się poważnymi ranami lub nawet śmiercią, dlatego w warunkach domowych odradza się trzymania kilku samców w jednej klatce. Samca możemy połączyć z samiczkami jeżeli jest wykastrowany lub z innymi kastratami. Myszy mogą mieszkać dwójkami, a jeszcze bardziej polecamy grupy od 3 myszek w górę, wtedy tworzą już takie prawdziwe stado, w którym najlepiej się czują.

Klatka

Wybór odpowiedniej klatki jest praktycznie najważniejszą sprawą, gdy myślimy o powitaniu w domu nowego podopiecznego. Klatka musi przede wszystkim posiadać odpowiednie wymiary, ponieważ zbyt mała może wpłynąć na zdrowie nie tylko fizyczne, ale i psychiczne zwierzaka.

Istnieje wiele rodzajów klatek, nawet takich, które stworzone są specjalnie z myślą o myszkach. Najlepszym wyborem może być np. Tommy Mouse lub Charlie Mouse, która nie tylko jest odpowiednich rozmiarów, ale też posiada odpowiednie odstępy między prętami – 0,6 cm. Jeśli klatka natomiast posiada zbyt duży odstęp, będzie wymagała zabezpieczenia za pomocą siatki ogrodowej, co uniemożliwi myszkom ucieczkę. Ważne jest, by wybierać siatkę metalową zamiast tej wykonanej z tworzywa sztucznego, ponieważ myszka może z łatwością pogryźć plastik i uciec.

Ściółka

Dobrej jakości ściółka jest bardzo ważna. Należy wybrać taką, która będzie odpylona i nie będzie podrażniała wrażliwych nozdrzy myszki, a co za tym idzie, nie będzie powodowała problemów układu oddechowego – najlepiej sprawdza się ściółka lniana lub odpylone trociny. Trzeba pamiętać o tym, że myszki to zwierzęta, których naturalnym i bardzo istotnym zachowaniem jest kopanie norek i robienie gniazdek, dlatego ilość ściółki musi być taka, żeby umożliwiała zwierzakom swobodne zakopywanie się. Bardzo ważne jest także zapewnienie w klatce materiału do budowania gniazda, czyli np. sianka, czy chusteczek.

Zabawki i akcesoria

Myszy uwielbiają kopać oraz kryć się w rozmaitych zakamarkach, dlatego ważne jest, aby w mysiej klatce znalazły się tunele oraz takie rodzaje legowisk, gdzie myszka będzie czuła się „schowana” i bezpieczna. Fajnym urozmaiceniem są także podwieszane zabawki oraz hamaki. Rurki po papierze toaletowym i rurki PCV świetnie sprawdzą się jako zabawki.

Wybór odpowiedniego kołowrotka nie jest łatwy, zwłaszcza, że większość kołowrotków dostępnych w sklepach zoologicznych nie nadają się dla myszek. Odpowiedni kołowrotek powinien mieć średnicę 20 cm. Zbyt mały kołowrotek powoduje bolesne zwyrodnienia kręgosłupa oraz stawów. Ważna jest nie tylko odpowiednia średnica, ale i jego budowa. Kołowrotki siatkowane lub kratowane, stojące na podparciu są złym wyborem. Nie dość, że mogą powodować skaleczenia, odgniecenia, czy skręcenia łapek, posiadają dodatkowo efekt tzw. „nożyc” i mogą uszkodzić lub odciąć mysi ogonek. Najlepszym wyborem będzie kołowrotek plastikowy o zabudowanym, bezpiecznym dla łapek „podłożu”.

Absolutnie nie zaleca się umieszczania myszy w plastikowej kuli „do biegania” i puszczania jej po pokoju – powoduje to ogromny stres i może być dla zwierzaka niebezpieczne.

Wybieg

Pamiętajmy, że myszka powinna być wypuszczana na przygotowany przez nas wybieg, np. na stole, łóżku, podłodze lub w wannie. Jest to ważne, ponieważ zwierzęta potrzebują możliwości wybiegania się na większej przestrzeni. Nie mogą całego życia spędzić w klatce. Wybieg musi być zabezpieczony, tak by myszka nie pogryzła czegoś niebezpiecznego (np. kable, trujące rośliny) lub nie weszła w jakiś zakamarek. Na wybiegu powinny się znaleźć zabawki i atrakcje dla myszki, wśród których będzie mogła się schować, pobiegać i eksplorować otoczenie. Mogą to być różnego rodzaju domki, rurki (np. po papierze toaletowym), pudełka itp.

Myszki udomowione nie powinny być zabierane na dwór, chyba że udajemy się z nimi do weterynarza lub nowego domu – wtedy powinny znajdować się w odpowiednio przygotowanym transporterze. Pod żadnym pozorem nie puszczajmy myszki luzem na trawie lub na obiektach zewnętrznych. Myszki z racji swojej stosunkowo niskiej odporności, mogą na takim spacerze złapać wiele niebezpiecznych rodzajów wirusów, bakterii, grzybów czy pasożytów. Dodatkowo, myszki (zwłaszcza albinoski) posiadają słaby wzrok, przez co są wrażliwe na światło dzienne. Oprócz tego mogą uciec nam w parę sekund, nawet jeśli są z nami oswojone.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zerknij do naszego obszernego kompendium wiedzy na temat myszy. Kliknij »TUTAJ«.

 

Zapraszamy również do zapoznania się z naszym skróconym kompendium wiedzy. Kliknij »TUTAJ«. Warto mieć je pod ręką!