Jeśli chcesz zaprosić szczurki do swojego domu, wcześniej zorganizuj dla nich odpowiednią przestrzeń. Podstawą jest klatka dla szczura – powinna być duża i wypełniona licznymi akcesoriami. Z naszego wpisu dowiesz się, jak dużą klatkę wybrać, jak ją urządzić i na co jeszcze zwrócić uwagę. Sprawdź, jak zapewnić Twoim szczurom idealne lokum!
Klatka dla szczura – jak duża musi być?
Na wstępie warto podkreślić istotną zasadę, o której musi pamiętać każdy, kto chce przygarnąć szczury. Mimo że wiele osób pyta o odpowiednią „klatkę dla szczura”, pamiętajmy, że to zwierzęta stadne i nie trzymamy ich pojedynczo! Muszą mieć one towarzystwo osobników tego samego gatunku. Zalecamy więc przygarnięcie co najmniej 2-3 szczurów lub połączenie adoptowanego szczura z tymi, które już są w domu.
Kiedy już wiesz, ile ogonków chcesz przygarnąć, pora na wybranie dla nich właściwej klatki. Najważniejsze jest to, aby nie była ona zbyt mała. Minimalny rozmiar klatki dla 2 szczurów to 80 x 50 x 80 cm (długość dna, szerokość dna, wysokość). Przestrzeń taka pomieści maksymalnie 4 ogoniastych lokatorów.
Jeśli nie masz pewności, ile szczurów może mieszkać w danej klatce, skorzystaj z następującego wzoru:
DŁUGOŚĆ x WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ [w cm] = X
X : 80 000 = liczba szczurów
Przykładowo, jeśli wymiary klatki wynoszą 77x50x126 cm, to X = 485 100. Dzieląc ten wynik przez 80 000, otrzymamy 6,06. Oznacza to, że
w takiej klatce komfortowo może mieszkać 6 szczurów.
Dlaczego rozmiar klatki jest tak ważny?
W wielu sklepach zoologicznych można znaleźć małe, parterowe klatki, reklamowane jako klatki dla gryzoni. Są one jednak zbyt ciasne nie tylko dla szczurów, ale też wielu innych zwierząt! Szczur to bardzo inteligentne, aktywne stworzenie, z dużą potrzebą eksploracji. Potrzebuje on przestrzeni nie tylko do jedzenia i odpoczynku, ale też zabawy, wspinaczki czy biegania.
Klatka dla szczura powinna być więc przestronna, a przede wszystkim wysoka. Gryzonie te uwielbiają przebywać na wyższych pięterkach, gdzie razem z innymi szczurami bawią się, iskają czy śpią przytulone do siebie. Dlatego klatkę trzeba koniecznie wyposażyć w liczne akcesoria, takie jak hamaki, półeczki, tunele, sznury, mostki czy drabinki. Szczury wspinając się ćwiczą też mięśnie, co jest dla nich bardzo ważne.
Jeśli szczury nie będą miały możliwości realizowania swoich naturalnych potrzeb, odbije się to negatywnie na ich zdrowiu. Zwierzaki będą miały słabą kondycję i mogą rozwinąć się u nich różne problemy behawioralne (np. depresja, stereotypowe zachowania). Szczury trzymane w małych klatkach będą po prostu nieszczęśliwe, a przecież nie chcemy tego dla naszych podopiecznych!
Jak urządzić klatkę dla szczurów?
Zasada jest prosta: im więcej akcesoriów, tym lepiej! Bazowe elementy wyposażenia klatki to oczywiście ściółka, miski, poidełka, półki i miejsca do spania. Szczurze „mieszkanko” powinno być urządzone w przemyślany sposób, aby było bezpieczne dla Twoich pupili. Zamontuj więc hamaki, drabinki czy półeczki tak, żeby szczur nie mógł spaść z wyższych kondygnacji i zrobić sobie krzywdy.
Wiele klatek wyposażonych jest w przykręcane platformy (tzw. tarasy). Jeśli są one jednak mniejsze niż odległość między ścianami klatki, szczur może z nich spaść. Najlepiej jest zawiesić pod nimi duże hamaki, które w razie potrzeby złapią gryzonia, chroniąc przed upadkiem z dużej wysokości. W roli „łapaczy szczurów” dobrze sprawdzają się też wieszaki wielofunkcyjne w postaci połączonych ze sobą kółek, obszytych materiałem (dostępne w Ikei). Szczurki mogą też przechodzić po nich z jednego końca klatki na drugi.
Poniżej przykładowe elementy wyposażenia klatki dla szczurów:
Sprawdź, jak samodzielnie zrobić wiszące akcesoria dla szczurów!
Legowiska w klatce dla szczurów
Nieodłącznym elementem wyposażenia klatki szczurów domowych są wszelkiego typu legowiska i norki. Szczególnie dobrze sprawdzają się hamaki, wykonane z miękkich i wytrzymałych materiałów. Można je podwiesić pod samym sufitem klatki lub niżej, pomiędzy ściankami. Hamak służy gryzoniom do odpoczynku, zabawy czy jako miejsce, w którym zwierzęta mogą spokojnie rozkoszować się ulubionymi smaczkami.
Hamaki można kupić w internetowych sklepach zoologicznych lub uszyć samodzielnie. Nie jest to trudne – do wykonania prostego hamaka wystarczy kawałek grubszego materiału. W tym celu można wykorzystać kocyk polarowy, docięty do odpowiedniej wielkości. Wystarczy zrobić w nim dziurki w 4 rogach, a następnie umieścić w nich karabińczyki lub trytytki i zawiesić w klatce. Szczurki jednak bardzo lubią hamaczki z norką, warto więc zainwestować w kilka dobrej jakości legowisk tego typu.
Pamiętaj – szczurki mogą załatwiać się do hamaków, a materiał utrzymje nieprzyjemne zapachy. Pamiętaj o regularnym praniu lub wymienianiu hamaków. Zwierzaki będę też na pewno zgryzały materiał – to normalne dla gryzoni 😉
Sprawdź, jak zrobić hamak dla szczura!
Ważne jest stabilne zamocowanie wiszącego legowiska. Można do tego celu wykorzystać różne materiały, takie jak karabińczyki, opaski zaciskowe, spinacze czy nawet klipsy biurowe.
Podłoże do klatki dla szczurów
Osobnym zagadnieniem jest wybór właściwego podłoża. Spód klatki dla szczura można wypełnić różnymi materiałami: trocinami odpylonymi, ściółką konopną, lnianą czy kukurydzianą. Może to być również żwirek drewniany (niezbrylający), zrębki wędzarnicze lub ściółka z celulozy.
Należy zwrócić przede wszystkim uwagę na to, aby materiał był odpylony, czyli pozbawiony pyłu i zanieczyszczeń. Szczury mają bowiem wrażliwy układ oddechowy, który może zostać podrażniony przez nieodpylone trociny. Dla szczurów nie nadają się także żwirki silikonowe czy bentonitowe – są to materiały toksyczne i mogą spowodować obrażenia łapek.
Wiele osób wykłada dno klatki materiałami, takimi jak dywaniki łazienkowe czy podkłady higieniczne, wypełniając trocinami lub ściółką tylko narożną kuwetę. Można zastosować też tkaninę Dry Bed, która sprzedawana jest zwykle na posłania dla psów. Ma ona tę zaletę, że wilgoć przenika przez nią, a wierzchnia warstwa pozostaje sucha. Z drugiej strony, szczury naturalnie uwielbiają kopać, warto więc zapewnić im dostęp do ściółki w klatce lub przynajmniej urządzić przestrzeń do kopania na wybiegu.
Dobrze urządzona klatka dla szczurów
Jak optymalnie urządzić klatkę dla szczura, korzystając z łatwo dostępnych materiałów? Najlepiej pokazać to na zdjęciu:
Jak widać, klatka jest wypełniona najróżniejszymi elementami: mostkami, hamakami, koszyczkami, linami, domkami, gałązkami do gryzienia. Klatkę dla szczurów można umeblować także rurami PVC czy wiszącymi osłonkami na rośliny! Tak naprawdę większość wyposażenia nie musi więc pochodzić ze sklepu zoologicznego – inspiracji można szukać praktycznie wszędzie. Bardzo ważne jest też osłonięcie prętów, jeśli takie występują w dolnej części klatki lub na pięterkach. W przeciwnym razie szczury mogą nabawić się bolesnych i niebezpiecznych odcisków!
Pamiętaj, że podstawowe wyposażenie klatki to nie wszystko. Akcesoria w klatce powinny zapewniać szczurom zajęcie oraz bezpieczeństwo. Na poniższym porównaniu widać, jak prawidłowo wyposażyć klatkę dla szczurów.
Sprzątanie szczurzej klatki
Regularne sprzątanie szczurzego lokum jest niezwykle istotne, aby dbać o zdrowie szczurów, a także o atmosferę w domu ;-). Szczury niestety chętnie znaczą moczem swoje legowiska, półeczki, a czasem nawet miski. Codziennie więc należy sprawdzić, czy te elementy nie zostały w ten sposób „ozdobione” i przetrzeć je mokrą ściereczką (a miski dokładnie umyć). Co kilka dni trzeba wymienić hamaczki i inne materiałowe elementy, które mogą nasiąknąć moczem.
Generalne sprzątanie klatki i wymianę podłoża dobrze jest wykonywać kilka razy w tygodniu. Wiele zależy jednak od liczby szczurów, które mieszkają w klatce i częstotliwości mniejszego sprzątania. Jeśli zdecydujesz się na stadko 4-5 osobników, większe sprzątanie czeka Cię nawet co 2-3 dni. Jeśli jednak masz klatkę dla 2 szczurów, a poza tym często wymieniasz legowiska i kuwetę, zwykle wystarczy dokładnie posprzątać 1-2 razy w tygodniu.
Aktywność szczurów poza klatką
Przestronna i właściwie urządzona klatka dla szczura to podstawa, ale Twoi podopieczni potrzebują też czasu, gdy będą mogli biegać swobodnie. Szczury powinny przebywać minimum 2 godziny dziennie poza klatką, na odpowiednio zabezpieczonej i urozmaiconej przestrzeni. Na wybiegu warto pupilom zapewnić różne aktywności – mogą np. szukać przysmaków zawiniętych w koce lub ukrytych w kartonach. Możesz też zrobić im matę węchową – instrukcję znajdziesz w tym artykule: labrescue.pl/zrob-mate-wechowa-dla-swoich-zwierzakow.
Wiele szczurów lubi też kule smakule, z których przysmaki wysypują się podczas toczenia po podłodze. Niektóre szczurki chętnie bawią się wędkami dla kotów – wszystko zależy od indywidualnych preferencji zwierzaka. Możliwości jest naprawdę sporo – jeśli chcesz wiedzieć więcej, sprawdź, jak optymalnie zorganizować wybieg dla szczurów.