Różnice między samicami i samcami szczurów

Zastanawiasz się nad wyborem płci swojego stada szczurów? Czy samce i samice różnią się w zachowaniu? Okazuje się, że najczęściej tak! Oczywiście, każdy szczur ma swój unikatowy charakter. Ale często da się zauważyć pewne różnice między paniami a panami.
 
Jakie są samiczki?
🔸Zwykle są bardziej energiczne, ruchliwe i chętne do zwiedzania otoczenia. Mają mnóstwo spraw na głowie i czasem niewiadomo nawet, gdzie tak pędzą. 🔸Rzadziej lubią głaskanie i przytulanie do opiekuna, wolą spędzać czas aktywnie.
🔸Przyjmuje się, że są łatwiejsze w łączeniu, ale oczywiście może bywać różnie. 🔸Ich zapach jest słabszy od samców, więc stado samiczek jest lepszym wyborem dla osoby wrażliwej na zapachy.
🔸Zaleca się kastrację samic w celu profilaktyki chorób tj. nowotwory gruczołu mlekowego czy dróg rodnych. Młode szczurki najlepiej się regenerują, dlatego najlepszym okresem na zabieg jest wiek 4-6 miesięcy (szczurki muszą być jednak już wystarczająco duże – o wagę minimalną klasyfikującą do zabiegu zapytaj swojego weterynarza).
 
A co z samcami?
🔹Oczywiście są większe od samic, co warto brać pod uwagę przy wyborze klatki i akcesoriów.
🔹Częściej lubią głaskanie, są typem miziaków (chociaż i tu zdarzają się wyjątki)
🔹Niestety, u samców mogą pojawiać się burze hormonów i spowodowana nimi agresja wobec innych osobników. Problem ustępuje jednak po kastracji.
🔹Co ważne, samce bardziej uczulają, więc może to nie być najlepszy wybór dla alergików!
 
Nieważne, jaką płeć wybierzecie, szczury odwdzięczą się dużą ilością wspólnej zabawy i przywiązaniem do opiekuna. Oczywiście odmienne zachowania samców i samic nie są regułą, która sprawdza się bez wyjątków. Każdy szczur ma swój własny, niepowtarzalny charakter i warto mieć to na uwadze.
 
Pamiętacie, że możecie także mieć stado mieszane, jeśli ktoraś z płci została wykastrowana!