Zające i króliki – czy wiesz jak je odróżnić?

 
Z tego wpisu dowiesz się:
🔹Czy króliki są tylko oswojone, a zające dzikie?
🔹Które zwierzę jest symbolem Wielkanocy?
🔹Czy ich schronienie wygląda tak samo? Czy ich młode da się rozpoznać?
🔹Czy różnią się sierścią i wielkością?
🔹Czy zawsze spotkasz ich w stadzie?
 
Oswojone króliki i dzikie zające

Rozprawmy się z bardzo popularnym mitem – istnieją dzikie króliki! Już na pierwszy rzut oka widać pewne różnice. Zające różnią się od królików pyszczkiem i długością uszu. Królika udało się udomowić, dlatego mamy wiele ras króliczych o różnych wielkościach i wyglądzie. Zająca udomowić się nie udało, możemy go zatem spotkać tylko w naturze.
 
Zając czy króliczek – które jest symbolem Wielkanocy?

Pierwotnie to zając był symbolem wiosny. Bogini wiosny, płodności miała właśnie twarz zająca. Zając jest obecny ówcześnie jako symbol Świąt Wielkiej Nocy, pomimo swoich pogańskich korzeni. Skąd więc obecny w sklepach i w naszych domach wielkanocny króliczek? Otóż mamy w Europie jeszcze jednego zajęczaka. Jest nim królik europejski, pochodzący z Półwyspu Iberyjskiego, ówcześnie obecny w wielu części naszego kontynentu. I tak w naszym kraju to zając jest symbolem Wielkanocy, a królik uznawany jest za niego w krajach Europy Zachodniej.
 
Schronienie i wygląd młodych

Zanim odpowiemy na to pytanie przypominamy, żeby nie dotykać dziko żyjących młodych zwierząt! Jeśli zauważymy, że jakieś młode koniecznie potrzebuje naszej pomocy – zadzwońmy do organizacji, która podpowie nam jak zrobić to najlepiej. Młode, pozostawione bez opieki, nie muszą potrzebować pomocy i właśnie zające są świetnym przykładem takich zwierzaków. Gniazda zajęcy znajdują się na otwartych terenach w niewielkich zagłębieniach, istnieje więc szansa zobaczenia młodych na otwartym terenie. Młode rodzą się już owłosione i z otwartymi oczami. Pozostają w gniazdach przez 4 tygodnie, a samica odwiedza młode raz w ciągu całego dnia, aby je nakarmić.
 
Małe króliki natomiast rodzą się w gniazdach ukrytych w norach pod ziemią. W momencie narodzin są ślepe, głuche i bez owłosienia. Ciekawostka: czas ciąży u obu gatunków nieco się różni. U zajęcy trwa średnio 42 dni, a samica rodzi od 3 do 8 młodych. Ciąża u królików trwa około 10 dni krócej (30-31 dni), a średnia ilość młodych w miocie to 5.
 
Sierść i wielkość

Umaszczenie dziko żyjących królików i zajęcy jest bardzo podobne. Ich brunatna sierść pozwala dobrze schować się w naturze. Zające mają białą sierść w okolicach brzucha, a ich uszy posiadają zwykle czarne szpice, oczy są jasnobrązowe, a ogonek czarny z białą barwą od spodu. Króliki zazwyczaj przyjmują szarobrązowe ubarwienie z jasnym brzuszkiem. Mają szarobrązowe uszy, ciemnobrązowe oczy i ogon w kolorze sierści, który często jest biały od spodu, tak samo, jak w przypadku zajęcy.
 
Króliki są jednak znacznie mniejsze od swoich kuzynów – na wolności osiągają około 50 cm, podczas gdy zające mają długość ciała aż do 75 cm. Waga zająca sięga aż 6 kg, podczas gdy dzikie króliki ważą zwykle około 2,5 kg, tyle co nasze udomowione króliki miniaturowe.
 
Natomiast nasze laboratoryjne, wspaniałe króliki z Lab Rescue są królikami hodowlanymi, co oznacza, że swoją wagą potrafią dogonić zająca!

Stado

Jak często powtarzamy – króliki to zwierzęta stadne. Nie powinno więc Was zdziwić, że również w naturze żyją one w stadach, łącząc się w pary. Inaczej jest z zającami, prowadzącymi samotniczy tryb życia. Tylko w okresie godów spotkamy je w towarzystwie innych przedstawicieli swojego gatunku.